Keşkek nasıl yapılır? Keşkek nedir? 8 Ekim MasterChef 2020 keşkek tarifi, malzemeleri ve püf noktası

Keşkek nasıl yapılır merak ediliyor. Bir düğün yemeği olan ülkemizin birçok yöresinde yapılan keşkek, yapılışı zor ve uzun süren bir yemektir. MasterChef’te yapılan yemekte isminin geçmesi, dünyaca meşhur yemeğimizin tarifini araştırmaya yöneltti. Peki, keşkek nedir, nasıl yapılır? Keşkek tarifi için hangi malzemeler gerekli? İşte 8 Ekim MasterChef 2020 keşkek tarifi…

Yayınlanma Tarihi: 08.10.2020 23:16
Değiştirme Tarihi: 08.10.2020 23:16
Keşkek nasıl yapılır? Keşkek nedir? 8 Ekim MasterChef 2020 keşkek tarifi, malzemeleri ve püf noktası

MasterChef Türkiye’de bu akşam yapılan yemekte adı geçen Keşkek, izleyicilerin merak konusu oldu. Bireysel dokunulmazlıkta yapılan yemeğin bir kısmını oluşturan keşkek, daha çok düğün yemeği olarak bilinir ve hazırlanması bazen bir gün sürebilir. Peki, keşkek nedir, nasıl yapılır, püf noktası nedir? Keşkek tarifi için gerekli malzemeler, keşkek yapılışı haberimizde.

KEŞKEK NEDİR?

Keşkek, kaynatılan yarma buğday ve etin birlikte dövülerek iyice özdeşleşmesiyle elde edilen geleneksel bir lezzettir. Bayburt’ta “Herse“, Ağrı’da “Hellise” adıyla bilinir.

Batı Anadolu, Trakya, Doğu Anadolu, Karadeniz ve Orta Anadolu’da yapılan keşkek, yörelere göre farklılıklar gösterir. Bazı bölgelerde kuzu eti, bazı bölgelerde dana eti, bazı bölgelerde de tavuk etinden yapılmaktadır.

Kalori bakımından zengindir. Buğdaydan yapılan bir yemek olduğu için de  yedikten sonra uzun süre tokluk hissetmenize sebep olan keşkeğin yapılışı ise bir o kadar zahmetlidir. Keşkek, isteğe bağlı olarak her zaman tüketilebileceği gibi çoğu yörenin geleneksel düğün, sünnet ve bayram yemeğidir.

Merzifon Belediyesi (Amasya’nın Bir İlçesi) Türk Patent ve Marka Kurumu’na 2015 yılında coğrafi tescil kaydı yaptırmış ve aldığı belgeyle yemeğin adını “Merzifon Keşkeği” olarak tescil etmiştir.

KEŞKEK TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

1kg aşurelik bütün buğday

1 su bardağı nohut

800g et(tavuk eti koyarsanız 3 adet but)

Tuz

Sosu için;

Tereyağı

Salça

KEŞKEK TARİFİ YAPILIŞI

Çömleğin en altına eti yerleştirin.

Üzerine yıkamış olduğunuz nohut, buğdayı ve 1 çorba kaşığı tuzu ekleyin.

Hazırladığımız malzemenin üzerini 10-15 cm geçecek kadar suyu ekleyin.

Çömleği odun fırınına (ekmek fırını) akşamdan koyulur ve sabaha kadar fırında bekletilir.

Fırından alınan keşkek büyük tahta kaşık yardımı ile iyice ezilir (tavuk koymuşsanız kemiklerini almayı unutmayın.

Tabaklara alındıktan sonra üzerine salçalı sos dökülerek servis yapılır. (Aynı şekilde düdüklü tencerede de yapabilirsiniz kısık ateşte 2 saatte pişer)

KEŞKEK PÜF NOKTALARI

Keşkeğinizi çömlekte ve fırında yapma şansınız yok ise aynı şekilde düdüklüde ve ocakta da yapabilirsiniz. Yalnız buğday ve nohudun pişmeyeceğini düşünüyorsanız 1 gece öncesinden ıslatabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki fırında pişen keşkeğin tadı her zaman çok daha farklı ve lezzetli olur. Özellikle haşhaşlı çörek ile muhteşem bir uyum yakalıyor. İsterseniz sabah kahvaltılarında isterseniz de akşam yemeklerinde yiyebilirsiniz. Daha çok bayram sabahlarında ya da özel günlerde tüketilen keşkeği geçen günlerde piknikte tüketildiğini de gördüm. İstediğiniz her öğün, her an yiyebilirsiniz. :)

Düdüklüde pişen keşkeği kısık ateşte pişirirseniz hem daha lezzetli olacaktır hem de dibi yanmayacaktır.

Et keşkeğin olmazsa olmazlarındandır. Ona ayrı bir lezzet verir. İsterseniz kırmızı et, tavuk eti, ördek eti hepsi ile yapabilirsiniz. Ancak et tüketmiyorsanız etsiz de yapabilirsiniz.