Kayısı krambıl tarifi! 3 Ağustos Masterchef 2020 kayısı crumble nasıl yapılır? Hangi malzemeler gerekli?

Kayısı crumble nasıl yapılır merak ediliyor. MasterChef Türkiye'de final turu bu akşam başladı. 3 Ağustos Pazartesi günü MasterChef 14. bölümünde final turunda ilk oyun sonrasında altı yarışmacı, final oyununa kaldı. Bu turda yarışmacılardan ana ürün kayısı olan yaratıcı bir yemek yapılması istendi. Bu turda yarışmacılardan birinin kayısı crumbel yapması sonrasında bu tatlının tarifi araştırılmaya başlandı. Peki, crumbel nedir? Kayısılı crumbel nasıl yapılır? Kayısılı crumbel tarifi için gerekli malzemeler nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 04.08.2020 00:07
Değiştirme Tarihi: 04.08.2020 00:07
Kayısı krambıl tarifi! 3 Ağustos Masterchef 2020 kayısı crumble nasıl yapılır? Hangi malzemeler gerekli?

Crumbel nedir, nasıl yapılır? MasterChef Türkiye izleyicileri, kayısılı crumble tarifi nedir merak edip araştırmaya başladı. 3 Ağustos Pazartesi akşamı, MasterChef final turuna seçim oyununa kalan altı yarışmacı, ana malzemesi kayısı olan bir yaratıcı yemek yapmak için yarıştı. Yarışmacılardan birinin kayısılı crumble yapması, izleyicilerin bu tatlının tarifini araştırmaya yöneltti. İngiliz mutfağının sevilen tatlısı olan Crumbel nedir, kayısılı crumbel nasıl yapılır? İşte MasterChef Türkiye kayısılı krambıl yapılışı...

CRUMBEL NEDİR?

Tarihi 2. Dünya Savaşına uzanan bu tatlı, İngiliz mutfağına aittir. Savaş sırasında kısıtlı malzeme ile turta yapmak istenmiş. Fakat yeterli malzeme olmadığı için olduğu kadarıyla denilip meyvelerin dizildiği tepsinin üzerine  az miktar un ufalanıyor. Bu nedenle de ufalama anlamına gelen Crumble denilen bu tatlıya kullanılan malzemeler nedeniyle "Kırıntı Turta" da deniliyor.

KAYISILI CRUMBEL TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Üzeri için:
2 çorba kaşığı dolusu tereyağ
2 çorba kaşığı toz şeker (eklemeyebilirsiniz)
1 su bardağı un

Alt kısım için:
10-12 adet kayısı
1 çorba kaşığı toz şeker

KAYISILI CRUMBLE NASIL YAPILIR?

Kayısıların çekirdekleri çıkarılır ve iri olacak şekilde doğranır, fırın kabına yayılır ve üzerine şeker serpilir.
Üzeri için soğuk tereyağ ve diğer malzemeler bir kabın içine konulup parmak uçları ile malzemeler birbirine yedirilir daha sonra iki elin arasında ufalanacak şekilde karıştırılır.
Hamur kum tanesi gibi olmalı.
Bu hamur kayısıların üzerine paylaştırılır.
180 derece fırında üzeri kızarmaya başlayıncaya kadar (40-45 dakika) pişirilir.
Ilıkken vanilyalı dondurma ile servis edilir.