Kavurma tarifi! Kurban eti kavurma nasıl yapılır? Püf noktası nedir?

Kavurma tarifi, Kurban Bayramı nedeniyle internette en çok aranılan konulardan biri. Vatandaşlar, kurbanı kestikten sonra hem kurbanı daha rahat saklayabilmek hem de lezzetli bir kavurma yemek istiyor. Bu yüzden ağızda dağılan nefis bir kavurma yapmak için püf noktalarını, dikkat edilmesi gereken noktaları araştırıyor. Peki, kavurma nasıl yapılır? İşte ustasından kavurma tarifi ve püf noktaları...

Yayınlanma Tarihi: 31.07.2020 00:37
Değiştirme Tarihi: 31.07.2020 00:37
Kavurma tarifi! Kurban eti kavurma nasıl yapılır? Püf noktası nedir?

Et kavurma nasıl yapılır? Kurban Bayramı'na girdiğimiz şu anlarda en çok merak edilen konu. Kavurma tarifi ile birlikte lokum gibi ağızda dağılan kavurmak yapmak herkesin hayali. Aynı zamanda bir çeşit et saklama yöntemi olan kavurma, soğuduktan sonra büyük tencere veya küplerde buzdolabında muhafaza edilebilir. Kurban Bayramında bir gelenek haline gelen kavurmayı en doğru şekilde yapmak için bazı dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Yumuşacık adeta lokum gibi bir kavurma pişirmek istiyorsanız birkaç püf noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Peki, tam kıvamında dana kavurma yapmak için nelere dikkat edilmeli? İyi bir kavurma nasıl yapılır?

ET KAVURMA TARİFİ MALZEMELERİ

1 kg dana kuşbaşı
1 baş orta büyüklükte kuru soğan
3 ya da 4 diş sarımsak
Bir miktar sıvıyağ

ET KAVURMA NASIL YAPILIR?

İlk olarak orta büyüklükteki bir tavanın içerisine kavurmalık dana kuşbaşı etleri koyun. Ocağın altını açın ve hiçbir şey ilave etmeden, ama sürekli karıştırarak etleri pişirmeye başlayın.

Tavadaki etlerin rengi değişmeye başladığında ve etler suyunu salmaya başladığında bir miktar sıvı yağ ilave edin. Ocağı kısık ateşe alın ve bu şekilde arada karıştırarak pişirmeye devam edin.

Etler pişerken ayrı bir yerde soğanları ve sarımsakları soyun. Sonrasında soğanı dörde bölün. Doğranmış soğanları ve tüm şekilde olan sarımsakları tavanın içerisine ilave edin. Etler suyunu yeniden çekene kadar tüm malzemeler ile birlikte pişirin.

Eğer etler pişmeden etlerin suyu biterse takriben yarım çay bardağı kadar kaynar su ilave edip bir süre daha etleri pişirin. Etler tamamen piştikten ve lokum kıvamına geldikten sonra içerisine bir miktar tuz ilave edip yemeği ocaktan alın ve servis edin.

KAVURMA YAPMANIN PÜF NOKTASI

Tam kıvamında pişmesi ve sert olmaması için tuzu en son ilave edin.

Et pişirme süresini kısaltmak için bir tatlı kaşığı sirke ilave edin.

Kavurmaya güzel bir aroma katması için kekik kullanabilirsiniz.

Kuzu ve dana kavurmanın lezzetli ve yumuşak olması için etin bir gün dinlendirilmesi gerekir. Dinlendiremezsek etimize bir bardak su ekliyoruz.

UZMANINDAN İYİ BİR KAVURMA NASIL YAPILIR TARİFİ

Kuzu eti kavurması: Tencereye kuzu etlerini atıp, 1 adet soğanı hiç doğramadan bütün olarak etlerin arasına koyuyoruz. Etlerin pişme süresi uzun olduğu için soğanları küçük küçük doğramak yerine büyük soğan koyuyoruz. Çünkü soğanlar küçük küçük doğrandığı takdirde dağılır. Bayram kavurmalarının içine çok malzeme girmez o nedenle soğan lezzet verir. Daha sonra kuzunun kuyruk yağı veya iç yağından biraz ilave edilir. Bir iki dakika harlı ateşte kavurduktan sonra ocağı kısık ateşe alıp, yaklaşık 45 dakika pişirdikten sonra, son aşamada tuz, karabiber ve kekik ilave ederek, bir iki dakika daha kavrulduktan sonra pilavla servis yapılır.

Dana eti kavurması: Dana etiyle kavurmayı yaparken, önce tencereye yağ konulur ve yağ eridikten sonra etler ilave edilir. Hiç bir şekilde etin kendi yağının dışında yağ ilave etmiyoruz. Yine dana kavurmanın içerisine bir adet bütün soğanı koyup, yüksek ateşte bir kaç dakika kavurduktan sonra, kuzu kavurmadan farklı olarak bir bardak su ilave edip, kısık ateşte bir saat pişiriyoruz. Kavurma piştikten sonra tuz, karabiber ve kekikle karıştırarak, pilavla servis yapılır.