Kavurma nasıl yapılır? Kavurma tarifi: lezzetli ve yumuşak, lokum gibi kavurma yapmanın püf noktaları

Kavurma nasıl yapılır merak ediliyor ve Kurban bayramı öncesinde yoğun bir şekilde araştırılıyor. Kurban Bayramı'nda lezzetiyle damaklarda unutulmaz bir tat bırakacak kuzu ve dana kavurmanın püf noktalarını işin ustası merak edenler için anlattır. Peki, lezzetli ve yumuşak, lokum kavurma nasıl yapılır? İşte kavurma tarifi…

Yayınlanma Tarihi: 19.07.2021 20:20
Değiştirme Tarihi: 19.07.2021 20:20
Kavurma nasıl yapılır? Kavurma tarifi: lezzetli ve yumuşak, lokum gibi kavurma yapmanın püf noktaları

Kurban Bayramı geleneklerinden biri olan kavurma tarifi, günün en çok merak edilen konusu oldu. Kavurma ikramının bayramın ilk gününde itibaren başlar. Vatandaşlar, kurban eti ile ilk olarak kavurma yapar. Yumuşak, ağızda dağılan, lokum gibi kavurma yapmak için bazı püf noktalara dikkat etmek gerekir. Peki, kavurma nasıl yapılır? İşte kavurma tarifi, püf noktaları, gerekli malzemeler…

KAVURMA TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

2 yemek kaşığı sıvı yağ

1 kg. Kuşbaşı et (kuzu ya da orta yağlı dana eti)

2 adet soğan(iri küpler halinde doğranmış)

3 adet köy biberi(doğranmış)

2 adet domates(soyulmuş, küp doğranmış)

1 yemek kaşığı tereyağı

1 tatlı kaşığı tuz

1 çay kaşığı karabiber

1 çay kaşığı pul biber

1 çay kaşığı kekik

KAVURMA NASIL YAPILIR?

Sac tavanın içerisine 2 yemek kaşığı sıvı yağı koyun ve kızdırın. Üzerine 1 kilogram kuşbaşı kuzu etini ilave edin. Etleri yüksek ateşte suyunu salıp çekene kadar kavurun. Etler hafif kızardığında, iri küpler halinde doğradığınız 2 adet soğanı tavaya ilave edin ve karıştırın. Soğanlar sotelendikten sonra 3 adet yeşil köy biberini de tavaya ekleyin. Sac kavurmayı yüksek ateşte pişirdiğimizden dolayı, malzemeler tavanın dibine yapışıp yanmaması için ara ara karıştırın. Biberler de sotelendikten sonra 2 adet soyulmuş, küp doğranmış domatesleri ekleyin. Domatesler piştikten sonra 1 yemek kaşığı tereyağ ekleyin ve karıştırın. Baharatların tümünü ekleyip, 2-3 dakika karıştırdıktan sonra ocağın altını kapatın ve sıcak olarak servis edin.

PÜF NOKTALARI

En sevdiğimiz en kavurmaların yumuşacık olmasının sırları var. Önce güzelce mühürleyip lezzetini içinde bırakmak, tuzunu en son ilave etmek, içerisine mutlaka iç yağı ve kuyruk yağı ilave etmek bunlardan birkaçı. Hemen tüketmek istediğiniz sulu, sebzeli, kemikli kavurmalar hazırlamak istiyorsanız; kurban etinizi bir süre dinlendirdikten sonra pişirme işlemine geçebilirsiniz. Her tarifin içerisine mutlaka kuyruk yağı ya da iç yağı koymayı ihmal etmeyin. Bu şekilde lezzetlerine lezzet katmış olacaksınız.

Kuzu ve dana kavurmanın lezzetli ve yumuşak olması için etin bir gün dinlendirilmesi gerekir. Dinlendiremezsek etimize bir bardak su ekliyoruz.

Eti kavurmak için çok yanmaz ve yapışmaz, çiziği olmayan, kalın tabanlı bir tava ya da tencereye ihtiyacımız var yine. Kavurma işleminde mutlaka tereyağı ve sıvı yağ kullanmak gerekiyor. Kavurmak istediğiniz eti bu tavanızın ya da tencerenizin içerisine alın. Orta ateşte bir tahta kaşık yardımıyla karıştıra karıştıra pişirmeye başlayın. Etiniz suyunu salacak ve tekrar çekecektir. Bu aşamalarda karıştırma işlemine devam edin.