Karavu şerbeti tarifi ve malzemeleri | 15 Aralık MasterChef 2020 Karavu şerbeti yapılışı ve tarifi

Bolu yöresinin herkes tarafından sevilen lezzeti Karavu şerbeti tarifi, MasterChef izleyicileri tarafından merak edilen ve sorgulanan tarifler arasında yer almaya başladı. Yemek öncesi veya sonrası damaklarda eşsiz bir tat bırakan Karavu şerbeti, herkesin seveceği bir lezzet. Peki, Karavu şerbeti nasıl yapılır? İşte, 15 Aralık MasterChef 2020 Karavu şerbeti yapılışı ve tarifi.

Yayınlanma Tarihi: 15.12.2020 21:09
Değiştirme Tarihi: 15.12.2020 21:09
Karavu şerbeti tarifi ve malzemeleri | 15 Aralık MasterChef 2020 Karavu şerbeti yapılışı ve tarifi

Hemen hemen herkesin büyük bir keyifle tüketeceği lezzetler arasında yer alan Karavu şerbeti tarifini sizler için derledik. Peki, Bolu yöresinin sevilen içecekleri arasında yer alan Karavu şerbeti nasıl yapılır? İşte, 15 Aralık MasterChef 2020 Karavu şerbeti yapılışı ve tarifi.

Karavu Şerbeti (Kızılcık Özü) Malzemeleri Nelerdir?

1 kg kızılcık
4 su bardağı kadar su
1.5 su bardağı toz şeker
1 limon

Karavu Şerbeti Nasıl Yapılır? 

Yıkanan kızılcıklar tencereye alınır. Üstünü kapatacak kadar su koyulur ve kaynatılır. Ara sıra kontrol edilerek ezilecek kıvama geldiğinde ocaktan alınarak soğumaya bırakılır. Soğuyan kızılcıklar süzgeçten veya tülbentten geçirilir, tekrar tencereye alınarak şekeri ve limonu ilave edilir. Yarım saat kaynatılır ve soğuması beklenmeden kavanozlara koyulur. Kavanozlar ters çevrilerek havası alınır, oda sıcaklığına geldiğinde de buzdolabına kaldırılır. Karadeniz Bölgesi’nde kızılcık “kiren” olarak da bilinir.