Kapari Sos tarifi! 26 Temmuz Masterchef 2020 Kapari Sos nasıl yapılır? Kapari nedir?

Kapari sos nasıl yapılır? 26 Temmuz 2020 Pazar günü MasterChef Türkiye’de yarışmacılardan Kapari Sos yapmaları istendi. Üçlü düelloda istenen bu sosu iyi hazırlayan yarışmacı, MasterChef 2020’de final turuna geçmesini sağladı. MasterChef izleyicileri için de kapari sos merak konusu oldu ve internette araştırmaya başladı. Peki, Kapari sos nasıl yapılır, hangi malzemeler gereklidir? Kapari nedir? İşte pratik bir kapari tarifi…

Yayınlanma Tarihi: 27.07.2020 01:09
Değiştirme Tarihi: 27.07.2020 01:09
Kapari Sos tarifi! 26 Temmuz Masterchef 2020 Kapari Sos nasıl yapılır? Kapari nedir?

Ekranların en çok izlenen yarışması MasterChef Türkiye, yemek tutkunları tarafından heyecanla takip ediliyor. Yarışmada üçlü düello heyecanı sürerken yarışmacılar ve izleyicilerin karşısına her gün farklı bir yemek ve sos çıkabiliyor. 26 Temmuz Pazar akşamı, üçlü düelloda yarışmacılardan kapari sos yapmaları istendi. İşte MasterChef Türkiye kapari sos tarifi, yapılışı, gerekli malzemeler…

KAPARİ SOS TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER :

½ su bardağı soğuk et suyu

2 su bardağı kaynar et suyu

1 kahve fincanı un

1 kahve fincanı ince kıyılmış kapari

1 çorba kaşığı tereyağ

az tuz

KAPARİ SOS NASIL YAPILIR?

Küçük bir tencerede tuzu, unu ve soğuk et suyunu iyice karıştırıp 5 dakika bekletin. Sonra bir çırpma teli ile karıştırarak kaynar et suyunu yedirin. Orta ateşte 5-6 dakika kaynatıp ateşten alın. Bir süzgeçten süzdürün, tereyağı ile kapariyi karıştırın.

KAPARİ NEDİR?

Ülkemizde diğer yabancı ülkelere oranla daha az kullanılan kapari Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde yetişen dikenli bir bitkidir. 100 gram kapari, 3 gram lif, 5 gram karbonhidrat, yaklaşık 1 gram yağ ve 2 gram protein içerir. C vitamini açısından oldukça zengin olan kapari meyvesi, A, K, E, niasin, riboflovin, B12 vitaminleri ve potasyum, kalsiyum, fosfor ve demir mineralleri içerir. 1 yemek kaşığı yani yaklaşık 5 gram kapari sadece 2 kalori içerir.

Doğada kendiliğinden yetişen kapari üretimi tohum ile yapılır. Kapari tohumu ağustos ve eylül aylarında olgunlaşmaya başlayan karpuzcuk şeklindeki meyvelerden elde edilir. Karpuzcuklarda bulunan tohumları su ile yıkanarak güneşte kurutulur. Kurutulan tohumlar koyun gübresi, yıkanmış dere kumu ve orman toprağından oluşan karışıma mart ayı sonunda ekilmeye başlanır.