Iza bulgur pilavı tarifi, nasıl yapılır? 15 Aralık MasterChef 2020 Iza bulguru tarifi ve malzemeleri

Bolu yöresine ait eşsiz bir lezzet olan Iza bulgur pilavı tarifi, birçok MasterChef izleyicisinin merakla araştırdığı tarifler arasında yer almaya başladı. Seben ilçesinde yıllık 200 tonun üzerinde elde edilen Iza Bulguru, oldukça sağlıklı bir besin kaynağı olarak da bilinmekte. Peki, Iza bulgur pilavı tarifi, nasıl yapılır? 15 Aralık MasterChef 2020 Iza bulguru tarifi ve malzemeleri.

Yayınlanma Tarihi: 15.12.2020 21:03
Değiştirme Tarihi: 15.12.2020 21:03
Iza bulgur pilavı tarifi, nasıl yapılır? 15 Aralık MasterChef 2020 Iza bulguru tarifi ve malzemeleri

Iza bulgur pilavı nasıl yapılır? Sorusunun yanıtı, sofralarında misafirlerine eşsiz bir lezzet yedirmek isteyen vatandaşların araştırdığı tarifler arasında yer almaya başladı. Bolu’nun Seben ilçesinde yetişen ve oldukça sağlıklı, leziz bir bulgur olan Iza bulgur pilavı tarifini sizler için hazırladık. Peki, Iza bulgur pilavı tarifi, nasıl yapılır? 15 Aralık MasterChef 2020 Iza bulguru tarifi ve malzemeleri.

Iza bulgur pilavı malzemeleri

2 Su Bardağı Iza Bulguru
4 Yemek Kaşığı Köy Tereyağı
2 Diş Sarımsak
2 Adet Domates
1 Çay Kaşığı Tuz
5 Su Bardağı Su

Iza bulgur pilavı tarifi ve yapılışı

Bulgur geniş bir tencere içerisinde kaynar 4 su bardağı ile ıslatılarak bekletilir.
Farklı bir tencerede sarımsak köy tereyağı ile kavrulur.
Üzerine bulgur eklenir.
Daha sonrası üzerine rendelenmiş domates, su ve tuz eklenerek kısık ateşte suyu çekilinceye kadar pişirme işlemi tamamlanır.
Pişirme işlemi sonrasında 15-20 dakika kadar bekletilerek dinlendirilir.
Not: Seben ilçesinde yıllık 200 tonun üzerinde elde edilen Iza Bulguru, ilçe merkezinde ve köylerinde pilav yapımında pirinç yerine daha çok tercih edilmektedir. Tarladan özenle toplanıp, sofralarda farklı bir lezzet olarak Osmanlı’dan günümüze kadar gelen Iza Bulguru, özellikle ülkemizde yetiştirilen Siyez bulguru ile benzer lezzeti ve özellikleri taşımaktadır. Tarihi dokusunu koruyan bu eşsiz lezzet eski dönemlerde ailece toplanılan sofralarda tepsiler içerisinde tahta kaşıklar ile tüketilmekteydi. Iza bulgurunun kanser, şeker, damar ve kalp hastalıklarına önleyici ve tedavi edici olabileceğini rapor eden çalışmalar bulunmaktadır.