İstavrit tava nasıl yapılır? 22 Eylül MasterChef 2020 istavrit tava tarifi, malzemeleri, yapılışı ve püf nokta

MasterChef 2020’de bu akşam bir dokunulmazlık oyunu daha geride kalırken, yarışmacılardan bu akşam istenen “salaş balıkçı” konsepti güne damgasını vurdu. İki takımın birbirinden farklı lezzetler çıkarmak için verdiği mücadelenin sonunda ise, yarışmanın sıkı takipçileri günün en merak edilen tabaklarından biri olan istavrit tava tarifi ve yapılışı sorgulanmaya başladı. Peki, 22 Eylül Salı günü dokunulmazlık oyununun öne çıkan lezzetlerinden istavrit tava nasıl yapılır? İşte, istavrit tava malzemeleri, yapılışı ve tarifi…

Yayınlanma Tarihi: 22.09.2020 19:13
Değiştirme Tarihi: 22.09.2020 20:54
İstavrit tava nasıl yapılır? 22 Eylül MasterChef 2020 istavrit tava tarifi, malzemeleri, yapılışı ve püf nokta

MasterChef 2020’nin en heyecanlı oyunlarından biri olan dokunulmazlık oyunu, yarışmacıların kaderini belirlemeye devam ediyor. Bu akşam ekrana gelen dokunulmazlık oyununda yarışmacılardan istenen salaş balıkçı konsepti, birbirinden farklı lezzetleri ekrana getirdi ve ortaya renkli görüntüler çıkmasına sebep oldu. Peki, 22 Eylül istavrit tava nasıl yapılır? İstavrit tava malzemeleri nelerdir? Haberimizde…

İstavrit Tava İçin Gerekli Malzemeler:

300 gram istavrit

1/2 çay kaşığı tuz

4 yemek kaşığı mısır unu

Kızartmak için:

Yarım su bardağı mısır özü yağı

Servisi için:

Yarım limon

Yarım kırmızı soğan

İstavrit Tava Yapımının Püf Noktası:

Kızarttığınız balıkları sıcak olarak, uzun süre bekletmeden servis edin.

İstavrit Tava Tarifinin Pişirme Önerisi

Arzuya göre kızartma işlemini derin yağda yahut fritözde de gerçekleştirebilirsiniz.

İstavrit Tava Nasıl Yapılır?

Bol suda yıkadığınız istavritlerin iç kısımlarını ayıklayın; ayıklama işlemine devam ederken kafa ve kuyruk kısımlarını almayın.

İçini temizlediğiniz ve duruladığınız balıkların suyunu süzdürün. Fazla sularını gerekirse bir kağıt havlu yardımıyla alın ardından balıkları orta kısımlarına da gelecek şekilde tuzlayın. İri tane olmaması için mısır ununu eledikten sonra düz bir servis tabağına alın.

Tuzladığınız balıkları arkalı-önlü mısır ununa bulayın, tercihe göre mısır özü yağını teflon bir tavada kızdırın.

Mısır ununa buladığınız istavritleri, arkalı önlü ters çevirerek renk alana kadar kızartın ve kızaran balıkları fazla yağını bırakmaları için kağıt havlu serili bir servis tabağına çıkartın.

Halka halka kestiğiniz kırmızı soğan ve limon dilimleri eşliğinde sıcak olarak servis edin.

Afiyet olsun...