Istakoz tarifi! 10 Eylül MasterChef Mehmet Şef’ten ıstakozun püf noktaları! Istakoz nasıl yapılır?

Istakoz, deniz mahsülleri arasında etiyle dünyaca ünlü popüler yiyecekler arasında yer alıyor. Restoranlarda oldukça pahalı olan bu ürün, tadıyla adeta damakları şenlik yerine çeviriyor. MasterChef izleyicileri bu akşam Mehmet Şef’in verdiği ıstakoz tarifini internet üzerinden araştırmaya devam ediyor! Peki, ıstakoz nasıl yapılır? Istakoz pişirmenin püf noktaları nelerdir? İşte, 10 Eylül MasterChef Mehmet Şef’in ıstakoz tarifi ve püf noktaları!

Yayınlanma Tarihi: 10.09.2020 18:40
Değiştirme Tarihi: 10.09.2020 18:40
Istakoz tarifi! 10 Eylül MasterChef Mehmet Şef’ten ıstakozun püf noktaları! Istakoz nasıl yapılır?

Istakoz tarifi ve nasıl yapıldığı bu akşam merak edilenler arasında yerini aldı! 35cm ve 5 kilo ağırlığa ulaşabilen ıstakoz, deniz mahsülleri arasında yer alan en lezzetli yiyeceklerden biri. Lezzetiyle sofralarınıza renk getiren ıstakoz tarifini sizler için hazırladık. Peki, ıstakoz nasıl yapılır? Istakoz pişirmenin püf noktaları neler? İşte, 10 Eylül MasterChef Mehmet Şef’in ıstakoz yapımına dair verdiği ip uçları...

ISTAKOZ MALZEMELERİ

1 kilogram ıstakoz

Yarım çay bardağı zeytinyağı

2 diş sarımsak

Yarım limonun suyu

Yarım çay kaşığı tuz

YAPILIŞI

Istakozu testereli ve keskin bir bıçak yardımı ile ikiye bölün. İçini temizledikten sonra bir kap içerisinde iyice karıştırdığınız zeytinyağı, ince kıyılmış sarımsak, limon suyu ve tuzu ıstakozun içine sürün.

Kabuklu kısmı dışa gelecek şekilde fırın tepsisine yerleştirin. Istakozun fırında kalacağı süreyi ıstakozun boyuna göre ayarlayın.

Piştikten sonra fırından çıkardığınız ıstakozu servis tabağına alarak istediğiniz yeşillikle servis yapın.

Pişirmede Püf Noktası: Istakozun her santimetresi için 1 dakika pişirilir.

ISTAKOZ YAPIMININ PÜF NOKTASI: Istakozu canlı olarak almalısınız. Aksi takdirde ıstakoz bakteri üreterek, tehlikeli olabilir.

Canlı almak istemiyorsanız, haşlanmış şekilde alabilirsiniz.