Gulaş nedir, nasıl yapılır? 16 Ağustos MasterChef 2021 gulaş tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası

Gulaş nedir, hangi ülkeye aittir, nasıl yapılır merak ediliyor. MasterChef Türkiye’de yarışmacılardan istenen gulaş yemeği merak konusu oldu. Evinizde bu yemeği denemek isterseniz pratik gulaş tarifi haberimizde. İşte 16 Ağustos MasterChef 2021 gulaş yapılışı, gerekli malzemeler ve püf noktası…

Yayınlanma Tarihi: 16.08.2021 21:13
Değiştirme Tarihi: 16.08.2021 21:13
Gulaş nedir, nasıl yapılır? 16 Ağustos MasterChef 2021 gulaş tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası

Sevilen yarışma MasterChef Türkiye’de final turu heyecanı sürüyor. Ana kadro yarışmacıları belirlenirken yarışmacılardan her akşam Türk ve dünya mutfağı klasiklerinden bir yemek yapılması isteniyor. Bu akşam, 16 Ağustos Pazartesi MasterChef 2021’de istenen yemek gulaş oldu. Macaristan mutfağının meşhur yemeklerinden olan gulaş nasıl yapılır merak edilmeye başlandı. İşte gulaş tarifi, gerekli malzemeler ve püf noktası…

GULAŞ NEDİR?

Gulaş (Macarca gulyds), Macaristan’ın geleneksel yemeği. Gulaşın kökeni, 9. yüzyılda Macar çobanlarının yediği bir tür haşlamaya kadar uzanır. Çobanlar sürülerini otlatmak için yola çıkmadan önce, yanlarında taşıyabilecekleri yiyecekler hazırlarlardı. Kuşbaşı etleri soğan ve başka tat vericilerle birlikte ağır ateşte, yağı eminceye kadar pişirdikleri yemek daha sonra güneşte kurutulur ve koyun işkembesinden yapılmış tulumlarda saklanırdı. Yeneceği kadarına bir miktar su katılarak yemek ya da çorba halinde hazır­lanırdı.

Bugün gulaşın vazgeçilmez baharatı olan kırmızıbiber, gulaşa 18. yüzyılda eklenmeye başladı. Klasik “tencere gulaşı”, kuşbaşı doğranan sığır ya da koyun eti soğanla birlikte domuz yağında kızartılarak yapılır. Sarmısak, karaman kimyonu, domates, yeşil biber ve patates, gulaşı tamamlayan malze­melerdir. Macaristan’ın öteki özgün yemeklerinden biri olan Szekely gulyds domates, soğan, karamankimyonu ve ekşi krema ile çeşnilendirilmiş bir tür domuz ve salamura lahana haşlamasıdır.

Haber ile ilgili metin girin!.

GULAŞ TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

1 kilogram dana kuşbaşı eti (iri doğranmış)

3 adet soğan (yemeklik doğranmış)

3 diş sarımsak (doğranmış)

1 yemek kaşığı sıvı yağ

200 gram tereyağı

1 yemek kaşığı salça

1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber

1 çay kaşığı tuz (azaltıp arttırılabilir)

1 çay kaşığı karabiber

1 çay kaşığı kekik

½ çay kaşığı mercanköşk

½ çay kaşığı kimyon

1 adet defneyaprağı

1 yemek kaşığı (tepeleme)un

800 ml. su

Gulaş Tarifinin Pişirme Önerisi

Arzu ederseniz tarife patates veya sevdiğiniz sebzelerden ekleyerek de pişirebilirsiniz.

GULAŞ TARİFİ NASIL YAPILIR?

Geniş bir tencerede tereyağı ve sıvı yağını kızdırın.

Doğranmış soğan ve sarımsakları 2-3 dakika yağda çevirdikten sonra tüm baharatları ekleyin ve karıştırın.

Ardından etleri ilave edip, etler suyunu çekene kadar kavurun.

Salçayı ekleyip, kokusu çıkana kadar karıştırın ve ardından suyu ekleyin.

Ayrı bir kasede, unu ve yemeğinizden 1 kepçe suyu pürüzsüz bir hale gelene kadar karıştırın ve yavaş yavaş tencereye ekleyin.

Bir taşım kaynadıktan sonra, ocağın altını kısın ve etler yumuşayıncaya kadar pişirin.

 

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?