Gateau St. Honore nasıl yapılır? 27 Aralık MasterChef 2020 Gateau St. Honore tarifi, gerekli malzemeler

Gateau St. Honore tarifi günün merak konusu oldu. MasterChef Türkiye’de bu akşamın finalinde Emir’in dünya klasikleri arasından seçimi Gateau St. Honore tatlısı oldu. Profiterole benzeyen bu tatlı izleyicilerin dikkatini çekti ve Gateau St. Honore tarifini araştırmaya başladı. İşte 27 Aralık MasterChef 2020 Gateau St. Honore tarifi, yapılışı için gerekli malzemeler…

Yayınlanma Tarihi: 27.12.2020 23:27
Değiştirme Tarihi: 27.12.2020 23:27
Gateau St. Honore nasıl yapılır? 27 Aralık MasterChef 2020 Gateau St. Honore tarifi, gerekli malzemeler

Ekranların sevilen yemek yarışması MasterChef Türkiye’de kritik mücadelenin son oyunu dünya klasikleri idi. Emir’in yemek seçimi Fransız mutfağından Gateau St. Honore tatlısı oldu. 19. yüzyılda bulunan ve hala Fransa’nın en sevilen tatlılarından olan Gateau St. Honore yapmak için tarifi haberimizde bulabilirsiniz. Peki, Gateau St. Honore nasıl yapılır? İşte Gateau St. Honore yapılışı ve gerekli malzemeler…

GATEAU ST. HONORE TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Taban

125 gram çok amaçlı un

1 yumurta sarısı

50 gram yumuşatılmış tereyağı

15 gram toz şeker

30 gr su

Bir tutam tuz

Choux

250 ml su

50 gram tereyağı

15 gram pudra şekeri

125 gram sade un

4 yumurta

Karamel Sos

250 gram toz şeker

100 ml su

Chiboust Krema

15 gram jelatin

5 yemek kaşığı soğuk su

1 litre süt

1 vanilya çubuğu

6 yumurta sarısı

200 gram pudra şekeri

75 gram mısır nişastası

4 yumurta akı

Pudra şekeri

1 yumurta, çırpılmış, kaplama için

GATEAU ST. HONORE NASIL YAPILIR

Önce tüm malzemeleri birleştirerek pürüzsüz bir hamur haline getirip kekin tabanını hazırlayarak başlayın. Hamuru buzdolabında saklayın ve choux hamurunun yapımına devam edin.

Bir tavada su, tereyağı, pudra şekeri ve bir tutam tuzu kaynayana kadar ısıtın, bu noktada unu hemen ekleyin, karıştırın ve ocaktan alın.

Hamur bir top haline getirildiğinde, soğumaya bırakın ve bir çırpıcı ile teker teker dört çırpılmış yumurta ekleyin.

Tereyağlı bir fırın tepsisine, taban için açılmış hamuru 20 cm çapında ve 3 mm kalınlığında bir daire şeklinde yerleştirin. Hamur tabanını bir çatalla delin ve çırpılmış yumurta ile kenarını fırçalayın.

Choux hamurunun üçte birini bir parmak genişliğinde pürüzsüz bir ucu olan krema poşetine aktarın, ardından tabanın kenarından 3 mm’lik bir kenarlık çekin. Sınırı çırpılmış bir yumurta ile fırçalayın.

Kalan choux macunu bir krema poşeti kullanarak ceviz büyüklüğünde 20 top yapın. Tabanı ve choux toplarını 200 °C’de önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 25 dakika pişirin. Tamamlandığında tamamen soğumaya bırakın.

Karamel sos için şeker ve suyu 145 °C’ye gelene kadar pişirin. Hala sıcakken, choux toplarını karamel içine daldırın, birbirine değdiğinden emin olarak karamel tarafını kenarın üzerine yapıştırın.

Sonuncusu Chiboust krema dolgusudur. Ayrı bir kapta jelatini 5 yemek kaşığı soğuk suda yumuşatın.

Yumurta sarılarını pudra şekeri ile beyaz ve koyulaşana kadar çırpın ve mısır nişastasını ekleyin.

Bir vanilya çubuğu ile birlikte sütü kaynatın ve sütü yumurta sarısı karışımının üzerine dökün. Her şeyi bir tencereye geri koyun, her zaman çırparken kaynatın.

Yumuşatılmış jelatini tamamen eriyene kadar ekleyin. Kremayı bir kez daha kaynatın ve daha önce çırptığınız yumurta beyazlarının üzerine dökün. Beyazları ve kremayı metal bir kaşıkla karıştırın ve priz noktasına gelene kadar soğumaya bırakın.

Pastanın ortasını krema ile doldurun, üzerine pudra şekeri serpin ve altın rengi olana kadar kısa süre pişirin. Servise hazır olana kadar serin bir yerde saklayın.