Fırında kuzu kol kapama nasıl yapılır? | 5 Kasım MasterChef fırında kuzu kol kapama tarifi

Fırında kuzu kol kapama nasıl yapılır? | 5 Kasım MasterChef fırında kuzu kol kapama tarifi
Yayınlanma Tarihi: 05.11.2019 13:44
Değiştirme Tarihi: 05.11.2019 20:52

Fırında kuzu kol kapama, yorumu oldukça farklı olan yemekler arasında yer alıyor. Et yemeği seven birçok vatandaşın bayılacağı fırında kuzu kol kapama tarifini sizler için derledik. Peki, fırında kuzu kol kapama nasıl yapılır? İşte tarifi ve malzemeleri.

FIRINDA KUZU KOL KAPAMA MALZEMELERİ

1 ad kuzu kol – kemikli – bütün2 yemek kaşığı tereyağı1 baş sarımsak1 kg. bebek patates2-3 dal biberiye2 paket bebek havuçZeytinyağıTuzKarabiber

FIRINDA KUZU KOL KAPAMA TARİFİ VE YAPILIŞI

Kuzu kolun üzerine çizikler atın ve zeytinyağı, tuz ve karabiber ile ovalayın.

Kuzu kolun sığacağı bir fırın kabına patatesleri 2’ye bölüp, havuçları bütün, biberiyeleri dal halinde ve sarımsağı bir baş olarak koyup tuz, karabiber ve zeytinyağı ile sebzeleri harmanlayın.

Ardından eti bu sebzelerin üzerine koyup, ete kürdanlar saplayarak yükseklik verin. Kürdanların ucuna iri havuç dilimleri saplayın ve folyoyu kabınızın her tarafını kaplayacak şekilde kapatın.

Not: Havuçlu kürdanlar folyonun ete değmemesini ve etinizin hava akışı olan bir kapta pişmiş olmasını sağlar.

Folyoyla kapladığınız kabınızı 180 derecede önceden ısıtılmış fırına atın ve 2,5 saat fırında etler kemikten kendiliğinden ayrılıncaya kadar pişirmeye devam edin.

Çıkartmaya yakın folyoyu kaldırın, kürdanları çıkartın ve tereyağını etin üzerine parça parça atın, fırında üzeri açık bir şekilde 15-20 dakika daha pişirin.