Evde makarna nasıl yapılır? 1 Eylül MasterChef 2021 makarna hamuru tarifi, püf noktaları, malzemeleri

Makarna, acil olarak yemek hazırlanması gereken zamanlarda ilk akla gelir. Az malzeme ile yapılan makarnaya soslarla tam bir lezzet şölenine döndürmek mümkün. Peki, makarna hamurunu evde yapabiliriz miyiz? Yapımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler ve püf noktaları bilindiği vakit evde makarna yapmak mümkün. İşte makarna hamuru tarifi, gereken malzemeler…

Yayınlanma Tarihi: 01.09.2021 21:20
Değiştirme Tarihi: 01.09.2021 22:13

Sevilen yarışma MasterChef Türkiye’de bu akşam Danilo şef, yarışmacılara makarna yapımı MasterClass’ı veriyor. İlgiyle izlenen MasterClass ile birlikte evde makarna nasıl yapılır merak edilmeye, araştırılmaya başlandı. Paket paket marketten aldığımız hazır makarnadan daha lezzetli yapmak, püf noktaları ile evde yapımı gayet kolay… İşte evde makarna hamuru tarifi…

EVDE MAKARNA HAMURU MALZEMELERİ

500 gram (g)

Un

3 adet

Yumurta

1 tutam

Tuz

2 yemek kaşığı

Zeytinyağı

EVDE MAKARNA HAMURU NASIL YAPILIR?

1. Unu tuzla birlikte karıştırın. Düz ve temiz bir tezgaha yığın. Ortasına geniş bir çukur açın. Yumurtaları ortaya kırın ve zeytinyağını ekleyin.

2. El çırpıcısı ya da çatalla yavaş yavaş yumurtaları çırpamaya başlayarak kenardaki unları azar azar çırptığınız karışıma dahil edin.

3. Hamur kıvamına gelmeye başladığında elle yoğurmaya başlayın. Avuç içiniz yardımıyla iyice bastırıp çekerek 15 dakika kadar yoğurun. Streç filme sardığınız hamuru en az 2 saat buzdolabında bekletin.

4. Dolaptan aldığınız hamuru irmik ya da un serptiğiniz düz bir zeminde tekrar iyice yoğurun ve oklava ile açın.

5.Dikdörtgen şeklinde katlayın ve tekrar açın. Bu işlemi en 3 kez tekrar ettikten sonra hamurunuzu kesilecek bir dikdörtgen halinde 1-2 cm kalınlıkta açın.

6. Kenarlarından katlayın ve keskin bıçakla şeritler halinde kesin. Unladığınız şeritleri açın ve tezgaha yayın.

7. Kaynayan tuz atılmış suda 3-4 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır. Makarnanızı farklı şekillerde keserek de pişirebilirsiniz.

PÜF NOKTASI

Yapacağınız makarnanın lezzeti, kullanılan malzemelerin kalitesine bağlıdır.

Makarnanın kalorisini düşürmek veya farklı lezzetler katmak için farklı unlar kullanabilirsiniz.

Makarna yapımında ilk denemenizde yüksek proteinli hamur kullanmanız kıvam ve elastik yapıda olmasını sağlar.

Makarna yapımında yumurtanın kalitesi de çok önemlidir. Doğal yumurta kullanmanız makarnanın kıvamı ve bağlayıcılık kalitesini artırır.