Evde künefe nasıl yapılır? 13 Eylül MasterChef 2021 künefe tarifi, gerekli malzemeler ve püf noktası

Evde künefe tarifi nasıl yapılır merak ediliyor. Künefe, kadayıf ya da tel kadayıf, un ve suyun karıştırılmasıyla elde edilen hamurun ince teller haline getirilmesi sonucu elde edilen bir yiyecektir. Anavatanı Hatay olarak kabul edilen künefe tarifi, MasterChef Türkiye’de çıkınca araştırılmaya başlandı. Evinizde denemek isterseniz püf noktaları, gerekli malzemeleri ile adım adım künefe tarifi yapılışı haberimizde.

Yayınlanma Tarihi: 13.09.2021 21:30
Değiştirme Tarihi: 13.09.2021 21:30
Evde künefe nasıl yapılır? 13 Eylül MasterChef 2021 künefe tarifi, gerekli malzemeler ve püf noktası

Künefe, ülkemizin en sevilen şerbetli tatlılarındandır. Yapılışı sırasında kullanılan özel peyniri ile diğer tatlılardan ayrılır. Başta Hatay’da olmak üzere başka illerde yapılır ve kullanılan peynir çeşidi ile birbirinden ayrılır.  MasterChef Türkiye’de mavi takım kaptanını belirleyecek yemek olarak künefe istenilince tarifi her yerde araştırılmaya başlandı. Peki, evde künefe nasıl yapılır? İşte 13 Eylül MasterChef 2021 künefe tarifi, gerekli malzemeler ve püf noktası…

EVDE KÜNEFE TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

300 gram tel kadayıf

150 gram tereyağı

200 gram tuzsuz Antakya peyniri (ya da dil peyniri)

Şerbeti İçin:

2 su bardağı toz şeker

2 su bardağı su

1 yemek kaşığı limon suyu

EVDE KÜNEFE NASIL YAPILIR?

Sıcak künefenin üzerine gezdireceğiniz soğumuş şerbeti hazırlamak için; toz şeker ve suyu tencereye alın. Ocağa aldığınız şerbet karışımını aralarda karıştırarak kısık ateşte kaynatın.

Yaklaşık 20-25 dakika kadar kaynayan ve kıvam alan şerbete limon suyu ekleyip karıştırdıktan sonra ocaktan alın. Soğuması için bir kenarda bekletin.

Tel kadayıfı geniş bir kaba alın. Elinizle tel tel açıp küçük parçalar haline getirin. Erittiğiniz tereyağını kattıktan sonra kadayıf tellerini açmaya devam ederek tereyağını kadayıflara yedirin.

Pişirme işlemini gerçekleştireceğiniz küçük boy yuvarlak tepsileri ya da tavayı tereyağıyla yağlayın. Tereyağlı kadayıf karışımının yarısını pişirme tepsisinin tabanına bastırarak döşeyin.

Suyunu süzdürdükten sonra rendelenmiş tuzsuz Antakya peynirini kadayıfların üzerine boşluk kalmayacak şekilde serpiştirin.

Kalan tereyağlı kadayıf karışımıyla peynirlerin üzerini bastırarak kaplayın.

Künefe tepsilerini ocağın üzerine alın. Tepsiyi ocak üzerinde gezdirerek künefeyi kısık ateşte pişirin. Taban kısmı renk alan künefeyi, geniş bir tabak yardımıyla ters çevirerek tekrar ocağa alın. Aynı şekilde pişirerek diğer tarafının da kızarmasını sağlayın.

Ocaktan almak üzere olduğunuz nar gibi kızaran künefenin üzerine ılık şerbeti gezdirdikten sonra ocaktan alın.

Kısa bir süre dinlenen ve şerbetini çeken künefeyi, dilimledikten sonra arzuya göre sıcak ya da ılık olarak sevdiklerinizle paylaşın.

KÜNEFE TARİFİ PÜF NOKTASI

Künefe hazırlamadan önce tel kadayıfı derin dondurucuda bekletirseniz kolaylıkla kırılacak ve tel tel ayrılacaktır.

Şeker suda eridikten sonra şerbet kıvamına gelmesi için uzun süre kısık ateşte kaynamalıdır. Şerbetin olup olmadığını anlamak için; kaşığa aldığınız karışımı döktüğünüzde damlamamalı, kaşıktan ip gibi aralıksız olarak süzülmelidir.

Künefeyi sulandırmaması için taze ve tuzsuz olarak satılan künefe peynirinin suyunu sıkarak süzün. Sonrasında künefe yapımında kullanın.

Künefeyi ocak üzerinde döndürerek, yakmadan, kısık ateşte pişirmeye dikkat edin.

Şerbet oda sıcaklığında soğumuş ve dinlenmiş, ocaktan alınan künefe sıcak olmalıdır.

Peynirlerin üzerini boşluk bırakmayacak şekilde kadayıflarla kaplamaya özen gösterin. Aksi takdirde künefenin üzerinde yanıklar oluşacaktır.