Evde çiğ köfte nasıl yapılır? 25 Ekim MasterChef 2021 etli – etsiz kolay çiğ köfte tarifi, püf noktası

Çiğ köfte, ülkemizin en sevilen sokak lezzetlerinden biridir. Etli ve etsiz olarak yapılan çiğ köfte, herhangi bir ısıl işlem görmeden yapılır. Yöresel olarak farklılıklar olarak gösteren çiğ köfte tarifi, uzun süre yoğurma ve ustalık isteyen bir tarif olarak bilinir. Fakat püf noktaları ile evinizde kolayca çiğ köfte yapabilirsiniz. İşte 25 Ekim MasterChef 2021 etli – etsiz kolay çiğ köfte tarifi, püf noktası…

Yayınlanma Tarihi: 25.10.2021 21:14
Değiştirme Tarihi: 25.10.2021 21:14
Evde çiğ köfte nasıl yapılır? 25 Ekim MasterChef 2021 etli – etsiz kolay çiğ köfte tarifi, püf noktası

Çiğ köfte; bulgur, isot, kıyılmış et, salça, soğan, maydanoz ve çeşitli baharatların yoğurulup karıştırılması ile hazırlanan, ısıl işlem görmeden (pişirilmeden) tüketilen yöresel bir yiyecektir. Şanlıurfa ve Adıyaman'ın dışında; Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Mardin, Elâzığ, Malatya gibi illerde de yöresel farklılıklar gösterebilen çiğ köfteler yapılır. Peki, çiğ köfte nasıl yapılır? Püf noktaları ile etsiz – etli çiğ köfte tarifi, gerekli malzemeler haberimizde.

ETLİ ÇİĞ KÖFTE NASIL YAPILIR?

Gerekli malzemeler

1, 5 su bardağı çiğ köftelik esmer bulgur

1 su bardağı sıcak su

2 tatlı kaşığı tuz

2 yemek kaşığı isot

1 adet küçük boy soğan

2 yemek kaşığı domates salçası

1 yemek kaşığı biber salçası

1 yemek kaşığı yoğurt

2 yemek kaşığı nar ekşisi

2 yemek kaşığı sıvı yağ

1 adet limonun suyu

Yapılışı

Ağzı geniş mümkün olduğunca yayvan tarzda (rahat yoğurulması için) bir karıştırma kabı içerisine 1, 5 su bardağı esmer bulgur alınır.

PÜF NOKTA 1: Bulgurunuzu seçerken mutlaka çiğ köftelik esmer bulgur olmasına dikkat edin. Bulgurunuz ne kadar kaliteli ise çiğ köftenizin kıvamı bir o kadar güzel olacaktır.

Üzerine 1 su bardağı kaynar su ilave edilip üzeri kapatılır ve 15 dk ağzı kapalı bekletilir.

PÜF NOKTA 2: Çiğ köfte yapımının belki de en hassas noktası burasıdır. Çünkü burada doğru oranda sıcak su kullanırsanız güzel kıvamlı bir çiğ köfte elde edebilirsiniz. Bunu anlamanın en kolay yolu bulguru şişirdikten sonra el yordamıyla topaklarını açın ve avucunuzda bir miktar bulguru sıkın. Çok fazla dağılmadan bir bütün halinde duruyorsa doğru bir şişirme işlemi olmuş demektir. Eğer şekil almayan yani cıvık bir kıvamda ise biraz daha bulgur ilave edip çok az kaynar su ilave edin. Bulgurlar çok diri ise az miktarda yalnızca kaynar su ilave edip üzerini tekrar örtün.

 Şişen bulgurun topakları el yordamı veya bir kaşık yardımıyla açılıp üzerine 2 yemek kaşığı isot ve 2 tatlı kaşığı tuz ilave edilir.

PÜF NOKTA 3: Aldığınız isotun iri taneli, parlak görünümlü yani yağlı Urfa isotu olmasına mümkün olduğunca gayret gösterin.

İsot ve tuz, el yordamı veya kaşık yardımıyla isotun rengi iyice bulgura geçene kadar karıştırılır.

1 adet küçük boy soğan çok küçük parçalar halinde doğranıp avuç içinde çok bastırmadan suyu sıkılır ve bulgura ilave edilir.

PÜF NOKTA 4: Soğanı asla bulgurun içine rendelemeyin veya robotta çekmeyin. Çok sulandırmadan bıçak yardımıyla çok küçük parçalar halinde doğrayın ve biraz suyunu sıkın. Eğer bu işlemi yapmazsanız soğan suyu çiğ köfteyi acıtacaktır.

Soğanlar bulgura iyice yedirilinceye kadar yoğrulur. (Yaklaşık 5 dk süreyle)

2 yemek kaşığı domates salçası, 1 yemek kaşığı biber salçası, 1 yemek kaşığı yoğurt, 2 yemek kaşığı nar ekşisi, 1 adet limonun suyu, 2 yemek kaşığı sıvı yağ, bulgura ilave edilir. Bu aşamadan sonra yaklaşık 15 dk boyunca malzemeler iyice birbirine geçinceye kadar yoğrulur.

PÜF NOKTA 5: Eğer yeteri kadar zamanınız varsa yukarıdaki malzemeleri hep beraber ekleyip yoğurmak yerine sırayla teker teker bulgura yedirerek yaparsanız daha iyi bir sonuç elde etmiş olursunuz.

PÜF NOKTA 6: Artık çiğ köftemiz hazır. Sıra geldi sıkım aşamasına. Pürüzsüz görünümlü bir çiğ köfte elde edebilmek için bir eldiven giyin ve su ya da çok az miktarda yağ ile eldivenin avuç içini yağlayın. Avuç içinize iri ceviz büyüklüğünde parçalar alıp parmaklarınızı çok az aralıklı olarak çiğ köfteye bastırırsanız parmak izli sıkım yapabilir lezzeti kadar görüntüsü ile de misafirlerinizi şaşırtabilirsiniz.

ETSİZ ÇİĞ KÖFTE NASIL YAPILIR?

Gerekli malzemeler

2,5 su bardağı esmer bulgur

1,5 su bardağı sıcak su

1 çay bardağı isot

1 çay bardağı zeytinyağı

3 yemek kaşığı tatlı toz kırmızıbiber

3 yemek kaşığı domates salçası

5 yemek kaşığı nar ekşisi

1 çay kaşığı tuz

1 adet soğan

1 adet limon suyu

Yapılışı

Bulguru derince bir kaba alın ve üstüne 1,5 bardak sıcak suyu gezdirin. Üstünü kapatıp 10 dakika beklemeye alın.

Bulgur kabarırken soğanı robottan çekin ve tel bir süzgeçte bastırarak suyunu sıkın.

İsotu da bir kaseye alın ve üstüne sıcak su ekleyip 5 dakika kadar beklemeye alın.

Bulgur kabardıktan sonra, mutfak robotuna kabarmış bulguru alın ve üstüne, robottan çektiğiniz kuru soğanı, ıslanmış isotu (suyuyla birlikte), limon suyunu, nar ekşisini, zeytinyağını, tuzu, salçayı ve kırmızıbiberi ekleyip, robottan ara ara durdurarak 10 dakika kadar çekin.

Sonra bir kaba alın ve elinize birkaç dakika daha yoğurup şekillendirin.

Bolca marul, domates ve limonla servis edin. Afiyetler olsun!

 

 

İlgili Sayfalar: Yemek