Elma sirkesi nasıl yapılır?

Elma sirkesinin faydaları çok fazla olmakla birlikte birçok farklı kullanım alanı vardır. Salatalarda, meyve ve sebze temizliği ve kozmetik olarak kullandığımız elma sirkesini doğal ve katkısız evde üretmek istiyoruz. Sandığımız kadar zor olmayan elma sirkesi yapılışı için birkaç malzemeye ihtiyacımız var. Peki, elma sirkesi nasıl yapılır? Elma sirkesi yapılışı için hangi malzemeler gerekli? Elma sirkesi nerelerde kullanılır? İşte evde elma sirkesi yapılışı…

Yayınlanma Tarihi: 14.07.2021 17:16
Değiştirme Tarihi: 14.07.2021 17:16
Elma sirkesi nasıl yapılır?

Sayısız faydaları olan elma sirkesinin kullanım alanı da bir o kadar geniştir. En çok bilinen faydaları arasında yağ yakıcı olması, kilo vermeye yardımcı olması, tansiyon düşürücü ve cilt rahatsızlıklarına iyi gelmesi sayılabilir. İçerdiği magnezyum, fosfor, potasyum, demir, bakır ve florin nedeniyle doğal bir doğal antiseptik, antifungal ve anti bakteriyeldir. Fakat dışarıdan aldığımız elma sirkesinin katkısız ve doğal olanı bulmak zor olabiliyor. Bu yüzden az bir malzeme ile kolay tarifi ile evde elma sirkesi yapmak mümkün. Püf noktaları ile elma sirkesi nasıl yapılır detayları haberimizde.

ELMA SİRKESİ FAYDALARI NELERDİR?
 1. Elma sirkesi antiseptik özelliği ile hem mutfakta hem de kişisel bakımda kullanılır.
 2. Sebzeler sirkeli suda bekletildiğinde üzerindeki mikroplar ölür.
 3. Cildi yatıştırma özelliği bulunur.
 4. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
 5. Diş temizliğinde kullanılabilir, su ile karıştırılarak gargara yapıldığında ağız kokusunu ortadan kaldırır.
 6. Bağırsak hareketlerini düzenler.
 7. Düzenli kullanıldığında vücuttaki yağ yakımını hızlandırır.
 8. Kolesterolü düşürmede destek olur.
 9. Tok tutucu özelliği ile diyetlerde sıklıkla kullanılır.
 10. Kan şekerinin dengelenmesine yardım eder.
 11. Ev temizliğinde hijyen sağlamak için tercih edilir.
ELMA SİRKESİ YAPILIŞI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

2 kilo büyük boy kırmızı elma (organik elma)

4,5 litre içme suyu

6 yemek kaşığı bal

Bu karışımı alacak büyüklükte kavanoz

ELMA SİRKESİ YAPILIŞININ PÜF NOKTALARI

Elma sirkesi yapılışı sırasında elmaların kabuklarını soymadan kullanmayı tercih edin.

Mümkün olduğunca doğal ve ilaçsız yetiştirilmiş elmalar kullanmaya özen gösterin.

Darbesiz ve sulu elmalar kullandığınız zaman elma sirkesi mayalanmasının zamanından önce oluşmanın engellemiş olursunuz.

Kavanoza koyduğunuz elma dilimleri, kavanozun yarısını doldurmalı.

Mayalanma sürecinde 15-25 derece arasında ılık bir ortam seçilmesi halinde bozulmadan uzun süre bekletilen elma sirkesi, bir o kadar keskin ve etkili olur.

Hazır durumda olan ev yapımı elma sirkesi üzerinde oluşan sirke anasını alıp bir sonraki sirke yapımında maya olarak kullanabilirsiniz.

Sirke güneş ışığından uzak bir yerde saklanmalıdır.

Sirke oluşumunu engellediği için elma sirkesi yapılışında klorlu su yerine doğal su kullanılmalıdır.

Hazır olan sirkeyi, tülbentten geçirdikten sonra kullanabilirsiniz, renginin çok fazla berrak olmaması sizi yanıltmasın.

ELMA SİRKESİ NASIL YAPILIR?

Elmalarınızı güzelce yıkayın.  Yıkadığınız elmaların küçük küçük doğrayın. Çekirdekli kısımlarını çıkartın.

Önceden temizlenmiş ve içi kuru büyük boy cam bir kavanoza elma dilimlerini yerleştirin.

Elma dilimlerinin üzerine içme suyunu ekleyin. Üst kısmında bir parça boşluk kalmasına dikkat edin. Her kavanoza 2 yemek kaşığı kadar kıvamlı bir bal katıp tahta kaşık yardımıyla karıştırın.

Kavanozun üzerini hava alan pamuklu bir tülbentle kapatıp iple ya da lastikle sıkarak sabitleyin.

Güneş görmeyen ve karanlık bir ortamda yaklaşık 1,5 ay kadar bekletin. İlk zamanlarda gün aşırı, daha sonraki günlerde haftada bir kez tahta bir kaşık yardımıyla karıştırın. Elmalar dibe çökene kadar karıştırma işlemine bu aralıklarla devam edin.

Zaman içinde kavanozun üst kısmına çıkan elma dilimlerinin çürümeye başladığını, çevrede sirke sineklerinin oluşmaya başladığını ve sirke koktuğunu göreceksiniz.

Tüm bu belirtiler oluşup sirke fermente olmaya başladığında sirkeyi süzüp elma posalarını atın.

Süzdüğünüz sirkeyi yeniden cam kavanoza alıp kalan bal ve tuzu ekledikten sonra karıştırın. Kapağı kapalı şekilde, serin bir yerde saklayın.

Sirke kavanozu üzerinde sirke anası denilen beyaz şeffaf bir yuvarlak oluşmaya başlayıp keskin bir koku geldiği zaman sirkeniz kullanıma hazır demektir. Sirke anasını içerisinde metal değdirmeden çıkarıp sirkenizi süzdürüp kullanabilirsiniz.

ELMA SİRKESİ ZAYIFLATIR MI?

Elma sirkesinin zayıflama, kilo verdirme için kullanımı çok yaygındır. Bunun için aç karnına bir bardak suya bir kaşık elma sirkesi ekleyerek içmek etkisini gösterecektir. Bu şekilde kullanımı halinde, yetişkin ve mide sorunu olmayan kişilerin zayıflamasına yardım eder. Günün ilk saatlerinde, karışımı içmenin metabolizma hızını ve vücudun yağ yakma kapasitesini arttırdığı bilinir. Elma sirkesinin sade değil su ile karıştırarak içmek özellikle mide sağlığı açısından önemlidir. Keskin olması nedeniyle su ile seyreltilmiş sirkeli su içilmesi tavsiye edilir. Günlük az miktarlarda içilen elma sirkeli su, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Asidik yapısı nedeniyle dişlere zarar vermemesi için pipetle içmek daha iyi olacaktır.