Efendy Beğendi nasıl yapılır? İşte 24 Aralık MasterChef Somer Şef'in Efendy Beğendi tarifi ve malzemeleri

Bir Osmanlı saray klasiklerinden olan Hünkar Beğendi, asırladır sofralarımızı süslemeye devam ediyor. MasterChef Türkiye'de bu lezzetli yemek, Somer şefin ufak dokunuşları ile Efendy Beğendi'ye döndü. Merak edilen Efendy Beğendi tarifi, yapılışı ve malzemeleri haberimizde. 

Yayınlanma Tarihi: 25.12.2019 00:37
Değiştirme Tarihi: 25.12.2019 00:51
Efendy Beğendi nasıl yapılır? İşte 24 Aralık MasterChef Somer Şef'in Efendy Beğendi tarifi ve malzemeleri

Efendy Beğendi, iki asır öncesinden Osmanlı saray mutfağından günümüze uzanan Hünkar Beğendi'nin farklı bir formu. MasterChef Türkiye'de Somer şef, Türk klasiği bu lezzetli yemeği kendine özgü dokunuşları ile farklı bir lezzete dönüştürdü. Yapım aşaması fazla olmasına rağmen pratik bir yemek olan Efendy Beğendi tarifi, yapılışı ve malzemeleri ile haberimizde derledik.

EFENDY BEĞENDİ TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

1 kg Dana incik kemiksiz löp et

1 yemek kaşığı Domates salça

1 yemek kaşığı Biber salça

1 adet havuç

3 diş Sarımsak

2 adet Soğan

1 adet Kereviz sapı

20 adet Cherry domates

3 Patlıcan

1 yemek kaşığı Tereyağ

1 Limon

Bir kase Buz

1 tatlı kaşığı Kaymak

1 tatlı kaşığı Quark

Bir tutam Muskat cevizi

70 gr President kaşar peyniri

Tuz

Beyaz biber

2 adet Baklava yufkası

2 dal Taze kekik

70 gr President kaşar peyniri

1 yemek kaşığı Tereyağ

EFENDY BEĞENDİ NASIL YAPILIR?

Eti domates hariç diğer tüm malzemeler ile birlikte haşlayın. Haşlanan eti süzün ve didikleyip kenara alın. Etin suyunu da kenara ayırın. Ayrı bir yerde domatesleri kavurun iyice kavrulan domateslere et suyunu ekleyip kaynatın. Sonra sosunuzu süzüp koyu bir kıvam alana kadar ocakta çektirin.

Patlıcanları közleyin. Közlenen patlıcanları limon sıktığınız bol buzlu kaba alın ve dikkatlice üzerinde hiç kabuk kalmayacak şekilde soyup süzgece koyun.

Patlıcanları güzelce kıyın ve tereyağ ile sotelemeye başlayın içine bir kaşık quark ekleyin. Sonra baharatlar ve kaşar peynirini ekleyip ocağın altını kapatınca kaymağı ekleyip beğendinizi hazırlayın.

Baklava yufkasınından yemek tabağı kullanarak iki yuvarlak kesin. Bir yufkanın arkasına tereyağ sürün ters çevirip içine kaşar peyniri rendesi ve taze kekiği yerleştirip diğer baklava yufkanızı üzerine kapatın. Yağlı kağıt koyduğunuz bir tepsi üzerine baklava hamurunuzu yerleştirin hamurun düz bir şekilde kuruması İçin üzerine bir tepsi daha koyarak 200 derece fırında çıtırdayana dek kızartın.

Didiklenen etleri tereyağ ve baharatlarla ısıttıktan sonra tabağınızın altına patlıcan beğendiyi üzerine etlerinizi ve domates sosunuzu arzu ettiğiniz gibi tabaklayın en son baklava çıtırını tabağınızın üzerine kapatıp servis edin.