Ebi nigiri nasıl yapılır?

Ebi nigiri nasıl yapılır sorusunun yanıtı, sushiyi seven birçok kişi tarafından araştırılan lezzetler arasında yer alıyor. Uzak Doğu mutfağına merak salan kişiler tarafından araştırılan ebi nigiri tarifi, son dönemin en popüler tarifleri arasında yer almaktadır. Peki, ebi nigiri nasıl yapılır? İşte tarifi, malzemeleri ve yapılışı.

Yayınlanma Tarihi: 24.11.2021 09:57
Değiştirme Tarihi: 24.11.2021 09:57
Ebi nigiri nasıl yapılır?

Ebi nigiri, Japon mutfağına ait sushi çeşitleri arasında yer almaktadır. Birçok kişi tarafından keyifle tüketilen bu lezzetin yapılışı ise oldukça zahmetlidir. Sofralarında bu lezzeti sevdiklerine sunmak isteyen birçok kişi, ebi nigirinin nasıl yapılacağını merak ediyor. Peki, ebi nigiri nasıl yapılır? İşte tarifi, malzemeleri ve yapılışı.

EBİ NİGİRİ TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Ebi karides

Pirinç

Sushi pirinci için malzemeler

Pirinç sirkesi

Toz şeker

Tuz

Sushi pirinci

Ebi Nigiri içi için

Wasabi

Sunum yaparken

Wasabi

Zencefil turşusu – soya sos

EBİ NİGİRİ NASIL YAPILIR?

Nigiri için tüm suşilerde kullanılan özel suşi pirinçlerinden almalısınız. Bu pirinçlerde şeker oranı düşüktür ve genellikle gluten de yoktur. Sirke ile tatlandırıldığı için hafif ekşimsi bir tadı vardır.

Sushi pirincini normal pilav yapar gibi iyice yıkayın ve yarım saat kadar suda bekletin.

Yine pilav yapar gibi pirinci tencereye alın ve üzerini 2-3 parmak geçecek kadar sıcak su ekleyin ve suyunu çekene kadar kaynatın.

Sushi pilavınızın biraz lapa olmasında hiçbir sorun yoktur, bizim geleneksel pilavımız gibi tane tane olmasını sağlamanıza gerek yok.

Pirinç suyunu çektikten sonra ocağın altını kapatın. Kapakla tencere arasına havlu peçete koyun ve pilavı 10-15 dakika kadar dinlenmeye bırakın.

Pirinçler soğuduktan sonra eğer tadının daha yoğun olmasını istiyorsanız 50 ml pirinç sirkesi ile birer çay kaşığı tuz ve şekerle hazırladığınız karışımı 1 bardak pirinç lapası için kullanabilirsiniz.

Küçük mercimek köftesi büyüklüğünde pirinci avucunuza alın ve oval bir şekil verin. Pirinç şekillendirilebilir kıvamda olacağından kolayca istediğiniz biçime gelecektir.

Ufak oval toplarınızın üstünü damak tadınıza göre ince kesilmiş somon, dil balığı ya da karidesle veya sarı biber gibi farklı seçeneklerle örtebilirsiniz.

Gerçek Japon restoranlarında üst malzeme ile pirincin birbirine yapışması için çok az wasabi kullanılmaktadır ama ülkemizde gerçek wasabi sosunu bulmak oldukça zordur. Dilerseniz biraz hardal kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Tüm malzemelerin miktarını ne kadar aç olduğunuza ve nasıl bir nigiri sever olduğunuza bağlı olarak belirleyebilirsiniz.

İlgili Sayfalar: Yemek