Danilo şeften özel hamburger ekmeği tarifi! 23 Eylül MasterChef 2020 hamburger ekmeği nasıl yapılır?

MasterChef Türkiye’nin bu akşam ekrana gelen 62. bölümünde MasterClass eğitimi vardı. İlk derste başarılı sekiz yarışmacı, ikinci turda Danilo şeften çok özel bir hamburger ekmeği tarifi dinlediler. Yarışmacılar, bu ekmeği yaparken izleyiciler de bu özel tarifi araştırmaya başladı. Peki, hamburger ekmeği nasıl yapılır? 23 Eylül 2020 MasterChef Danilo şefin hamburger ekmeği tarifi, püf noktası, malzemeleri…

Yayınlanma Tarihi: 24.09.2020 00:02
Değiştirme Tarihi: 24.09.2020 00:02

Sevilen yarışma programı MasterChef Türkiye 2020’de bu akşam MasterClass eğitimi ekrana geldi. İkinci tura geçen sekiz yarışmacı, Danilo şeften burger MasterClass’ı aldılar. Danilo şef, özel teknik ile yumuşacık nefis bir hamburger ekmeği nasıl yapılır anlattı. 23 Eylül Çarşamba MasterChef Türkiye’nin 62. bölümündeki MasterClass’ta Danilo şeften özel hamburger ekmeği tarifini haberimizden izleyebilir ve sizler de evinizde bu teknikle güzel bir hamburger ekmeği yapabilirsiniz.

WATER ROUX (MEYANE) TEKNİĞİ NEDİR?

Profesyonel mutfaklardaki adıyla ‘roux’ -aynı zamanda meyane olarak da biliniyor-, unun ve yağın eşit miktarda kavrulmasıyla elde ediliyor. İyi bir meyane elde etmek içinse una eklediğiniz yağı iyice emdirip macun kıvamını alana kadar durmaksızın karıştırmak gerekiyor.

Aynı miktarda un ve tereyağıyla pişirilmiş bir karışımdır. Roux, beşamel sos hazırlanırken kullanılır veya diğer sos karışımlarında temel malzeme olarak tercih edilir. Roux rengine göre beyaz, sarı ya da esmer olarak adlandırılabilir.

Danilo şefin anlattığı Water Roux yani sulu meyanede ise su, süt ve un kullanılıyor. Bu şekilde hazırlanan hamburger ekmeği, kısa sürede yumuşacık olabiliyor. Bu teknik ile saatlerce mayalanmaya bırakmadan daha az sürede yumuşacık bir şekilde hazırlanabiliyor.

HAMBURGER EKMEĞİ NASIL YAPILIR?

İlk olarak water roux – meyane hazırlanır. Bunun için su, süt ve un anlatıldığı şekilde karıştırılır.

Su ve sütü sıcağa yakın ılık kıvama getirip hamur kabımıza dökelim. İçine yarım paket yaş maya ve şekerimizi koyup eritelim birkaç dakika bekletelim.

Un içine bir tam yumurta ve bir yumurta sarısı eklenir. Sonra üzerine ilk olarak meyane, süt, maya ve şeker karışımı eklenir. Karıştırma kabına alınan bu malzemeler yavaş yavaş karıştırılır.

Devamında tereyağı eklenir ve tuz katılır. Karıştırmaya devam edilir. Bir süre sonra pürüzsüz bir hamur olana kadar karıştırılır.

Bu şekilde hazırlanan hamur, 10 dakika mayalanmaya bırakalım. Kurumaması için üzeri streç filmle veya bezle örtülür.

Mayalanan hamurdan yaklaşık 80 gramlık top şeklinde parçalar alınır.

Bu parçalar ister elde ister tezgahta yuvarlatılıp top şekline getirilir. Sonra bu hamurların üzerini örtülür ve mayalanmaya bırakılır. 15 dakika sonra mayalanma sonrasında fırına atılır.

Tepside mayalanan ekmeklerimizi 180 derece ısıtılmış fırında kontrollü olarak 40 - 50 dakika pişirelim.