Dana Pikata tarifi! 26 Temmuz Masterchef 2020 Dana Pikata nasıl yapılır? Gerekli malzemeler nelerdir?

Dana pikata nasıl yapılır merak ediliyor. Dana pikata yemeği, MasterChef Türkiye'nin 26 Temmuz Pazar akşamı üçlü düelloda yarışmacıların karşısına çıktı. Üç yarışmacı, dana pikata yemeğini yaparak final turuna çıkmaya çalıştı. Programın takipçilerinde ise dana pikata tarifi merak konusu oldu. Peki, dana pikata nasıl yapılır? Hangi malzemeler gerekli? İşte dana pikata tarifi...

Yayınlanma Tarihi: 26.07.2020 23:45
Değiştirme Tarihi: 26.07.2020 23:45
Dana Pikata tarifi! 26 Temmuz Masterchef 2020 Dana Pikata nasıl yapılır? Gerekli malzemeler nelerdir?

TV8'in çok izlenen yarışması MasterChef Türkiye'de üçlü düellolarda değişik tatlar ekrana gelmeye devam ediyor. 26 Temmuz 2020 tarihli MasterChef 2020'de üçlü elemede yarışmacılar, final turu biletini almak için dana pikata yemeği yapmaya çalıştı. Heyecanla izlenen yarışmada dana pikata tarifi seyirciler tarafından araştırılmaya başlandı. İşte MasterChef Türkiye dana pikata tarifi, gerekli malzemeler, yapılışı...

DANA PİKATA TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

400 gr. dana biftek,
1 çay kaşığı tuz,
1/2 çay kaşığı çekilmiş tane karabiber,
Pişirmek için:
4 yemek kaşığı un,
3 adet yumurta,
1 su bardağı ayçiçek yağı.

DANA PİKATA NASIL YAPILIR?

400 gram dana bifteği önce ortadan ikiye kesip, ardından bıçak sırtı kalınlığında halka halka doğrayın. Et dilimlerini, bıçak sırtıyla hafif hafif dövün. Üzerine; 1 çay kaşığı tuz, 1/2 çay kaşığı çekilmiş tane karabiber serpin.

Bir tabağa aktardığınız 4 yemek kaşığı una etleri bulayın. Ayrı bir kapta 3 adet yumurtayı iyice çırpın ve etleri yumurtalara batırıp geniş tabanlı bir tavada kızdırdığınız 1 su bardağı ayçiçek yağına atın.

Etleri, altın sarısı renk alıncaya kadar ters yüz ederek kızartın. Fazla yağını bırakmaları için kağıt havlu serili bir tabakta 5 dakika kadar beklettikten sonra sıcak olarak servis edin.