Dana nuar nedir? Dana nuar hayvanın neresindendir? Nuar ile hangi yemekler yapılır?

MasterChef Türkiye’de istenen yemeklerden birisi dana nuar rosto olunca nuar nedir araştırmaya başladı. Mavi takım ve Kırmızı takım, dana nuar rosto yaparak dokunulmazlığı kazanmak için yarışıyor. Peki, dana nuar nedir, hayvanın neresinde bulunur, nuar ile hangi yemekler yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 03.09.2021 19:29
Değiştirme Tarihi: 03.09.2021 21:24
Dana nuar nedir? Dana nuar hayvanın neresindendir? Nuar ile hangi yemekler yapılır?

Dana etinin pek çok bölümü vardır. Bu bölümlerden biri de nuardır. But kısmından çıkan, yağ oranı düşük bir ettir. Lifli ve sert olabilir. Bu yüzden yağsız kıyma istiyorsanız tercih edilecek et olabilir. MasterChef Türkiye’de takımlar, dokunulmazlık oyununda dana nuar rosto yapıyor. İzleyiciler de dana nuar nedir, hayvanın neresinde bulunur merak edip araştırmaya başladı. İşte dana nuar ile merak edilenler ve yapılabilen yemekler…

NUAR HAYVANIN NERESİNDE BULUNUR?

Dana ve sığır gibi büyükbaş hayvanlardan elde edilen nuar; tıpkı tranç, kontrnuar, sokum ve yumurta gibi hayvanın but bölümünde yer almaktadır. Dananın diz ekleminin iç tarafından başlayarak kalça ekleminin dışına doğru uzayan nuar, kontrnuara göre daha ince ve uzun bir yapıya sahiptir. Hayvanın yaşına, cinsine ve beslenme şartlarına göre nuar kırmızı ve koyu kırmızı renklerde olmaktadır.

NUAR PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Nuar kemiksiz, sinirsiz ve yağsız olarak çıkarıldığı için kolay pişirilebilen bir yapıya sahiptir. Yoğun lif dokusu içeren nuar, pişirilmeden önce mutlaka dinlendirme işleminden geçirilmelidir. Yemek hazırlanmadan bir gece öncesinde buzluktan çıkarılarak dolabın alt bölümüne alınır.

Hazırlanmadan önce, etin oda sıcaklığına gelebilmesi için en az yarım saat daha beklenerek yumuşaması sağlanır. Etin sertleşmesinin önüne geçmek için tuzlama işlemi yemek piştikten sonra yapılmalıdır.

NUAR İLE YAPILAN YEMEKLER NELERDİR?

Rosto, çiğ köfte ve haşlama gibi yemeklerde öncelikli olarak tercih edilen nuar, yağlı bir yapıda olmaması nedeniyle ızgara ya da tavada pişirmeye uygun değildir. Yağsız et sevenlerin ve diyet yapanların tercih ettiği bu et, baharatlı ve soslu olarak ya da farklı sebzelerle bir arada sulu yemek olarak hazırlandığında da lezzetli olur.

Rosto hazırlarken etin şeklini muhafaza etmesine yardımcı olmak için etin çevresini, ip ile file şeklinde sarmak gerekmektedir. Bu işlemi yaparken kullanılacak ipin naylon içermemesi ve ısıya dayanıklı olması dikkat edilecek hususların başında gelmektedir.