Creme Brulee nasıl yapılır? 29 Aralık MasterChef Türkiye Creme Brulee tarifi, malzemeleri

Klasik Fransız tatlılarından olan Creme Brulee, az malzeme ile kolayca yapılan enfes bir tattır. Sizler için hazırladığımız pratik Creme Brulee tarifi ve malzeme listesi ile sizler de evinizde hazırlayabilirsiniz. Peki, Creme Brulee nasıl yapılır? 

Yayınlanma Tarihi: 29.12.2019 20:04
Değiştirme Tarihi: 29.12.2019 20:27
Creme Brulee nasıl yapılır? 29 Aralık MasterChef Türkiye Creme Brulee tarifi, malzemeleri

MasterChef Türkiye'de final heyecanı başladı. Yarışmanının ilk etabında Cemre'nin listesinde Fransız tatlı klasiği olan Creme Brulee yer alıyor. Peki, Creme Brulee nasıl yapılır? İşte 29 Aralık Masterchef Türkiye Creme Brulee tarifi, yapılışı ve malzemeleri

CREME BRULEE TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

400 ml. krema

100 ml. süt

5 adet yumurta sarısı

60 gram toz şeker

2 ml. vanilya özütü

40 gramtoz şeker(üzeri için)

CREME BRULEE NASIL YAPILIR?

Süt ve kremayı karıştırıp kaynaması için ocağa koyun. Bu esnada yumurta sarıları,vanilya özütü ve şekeri içindeki şeker iyice eriyinceye kadar çırpın. Kaynayan karışımı yumurta ve şekere azar azar ekleyerek karıştırın. Karışımı içinde hiç bir kalıntı kalmaması için iki kez süzün.

Süzdüğünüz karışımı en az on dakika dinlendirin bu süreyi köpük tamamen çökene kadar uzatabilirsiniz. Son kalan köpükleri de kaşıkla alıp karışımı çok derin olmayan fırın kaplarına paylaştırın.

Fırın kaplarını içine temiz bir bez serdiğiniz derin bir tepsiye yerleştirin. Varsa ufak köpükleri de peçete yardımı ile alın. Tepsiye kapların yarısına gelecek kadar sıcak su koyup 125 derecelik fırında 35-40 dakika pişirin. Fırından çıkan tatlılar hala hafifçe yumuşak olmalı. Tatlılar önce oda sıcaklığında soğutulup sonrasında en az üç saat buzdolabında dinlendirilmeli.

Soğuyan ve dinlenen tatlıların üzerine ince bir katman halinde şeker serpin ve pürmüz yardımı ile yakın. Karamel katmanı tekrar sertleşene kadar beş dakika bekleyin. Pürmüzünüz yoksa şekeri tavada eritip ince bir katman halinde tatlınızın üzerine dökebilirsiniz.