Creme Brulee nasıl yapılır? 27 Temmuz MasterChef 2021 Creme Brulee (Krem Brüle) tarifi, malzemeler

Creme Brulee nasıl yapılır merak ediliyor. Fransız mutfağının klasik bir tatlısı olan Creme Brulee, MasterChef Türkiye’de üçlü düellolarda yarışmacılardan istendi. İzleyiciler de bu tatlıyı evde yapmak için Creme Brulee tarifini araştırmaya başladı. İşte 27 Temmuz MasterChef 2021 Creme Brulee tarifi, yapılışı için gerekli malzemeler, püf noktası…

Yayınlanma Tarihi: 27.07.2021 20:49
Değiştirme Tarihi: 27.07.2021 20:56
Creme Brulee nasıl yapılır? 27 Temmuz MasterChef 2021 Creme Brulee (Krem Brüle) tarifi, malzemeler

Creme Brulee, en çok bilinen ve yapılan Fransız tatlılarından birisidir. Tarifi için gerekli malzemelerin az oluşu ve hafif olması nedeniyle pratik bir şekilde evinizde yapabilirsiniz. Püf noktaları olan Creme Brulee (Krem Brüle) tarifine farklı aromalar, meyveler ile zenginleştirmeniz mümkün. Peki, Creme Brulee (Krem Brüle) nasıl yapılır? İşte tüm detayları ile Creme Brulee (Krem Brüle) yapılışı, gerekli malzemeler…

CREME BRULEE (KREM BRÜLE) TARİFİ İÇİN MALZEMELER

400 ml. krema

100 ml. süt

5 adet yumurta sarısı

60 gram toz şeker

2 ml. vanilya özütü

40 gram toz şeker(üzeri için)

CREME BRULEE (KREM BRÜLE) NASIL YAPILIR?

Süt ve kremayı karıştırıp kaynaması için ocağa koyun. Bu esnada yumurta sarıları,vanilya özütü ve şekeri içindeki şeker iyice eriyinceye kadar çırpın. Kaynayan karışımı yumurta ve şekere azar azar ekleyerek karıştırın. Karışımı içinde hiç bir kalıntı kalmaması için iki kez süzün.

Süzdüğünüz karışımı en az on dakika dinlendirin bu süreyi köpük tamamen çökene kadar uzatabilirsiniz. Son kalan köpükleri de kaşıkla alıp karışımı çok derin olmayan fırın kaplarına paylaştırın.

Fırın kaplarını içine temiz bir bez serdiğiniz derin bir tepsiye yerleştirin. Varsa ufak köpükleri de peçete yardımı ile alın. Tepsiye kapların yarısına gelecek kadar sıcak su koyup 125 derecelik fırında 35-40 dakika pişirin. Fırından çıkan tatlılar hala hafifçe yumuşak olmalı. Tatlılar önce oda sıcaklığında soğutulup sonrasında en az üç saat buzdolabında dinlendirilmeli.

Soğuyan ve dinlenen tatlıların üzerine ince bir katman halinde şeker serpin ve pürmüz yardımı ile yakın. Karamel katmanı tekrar sertleşene kadar beş dakika bekleyin. Pürmüzünüz yoksa şekeri tavada eritip ince bir katman halinde tatlınızın üzerine dökebilirsiniz. Afiyet olsun.