Creme Brulee nasıl yapılır? 19 Ekim MasterChef 2021 Krem Brüle (Creme Brulee) tarifi, malzemeler, püf noktası

Creme Brulee tarifi, Fransız mutfağının en sevilen sütlü tatlıları arasında yer alıyor. Karamelize şeker ile kaplanmış bir muhallebi olan krem brüle ya da Creme Brulee tatlısı, pratik tarifi ile mutlaka denemeniz gerekir. İşte 19 Ekim MasterChef 2021 Krem Brüle (Creme Brulee) tarifi, malzemeler, püf noktası…

Yayınlanma Tarihi: 19.10.2021 20:46
Değiştirme Tarihi: 19.10.2021 20:46
Creme Brulee nasıl yapılır? 19 Ekim MasterChef 2021 Krem Brüle (Creme Brulee) tarifi, malzemeler, püf noktası

En çok bilinen ve yapılan Fransız tatlılarından biri olan Creme Brulee, bu akşam MasterChef’te dokunulmazlık oyunu yemeklerinden birisi. Sütlü tatlılar arasında yer alan Krem Brüle (Creme Brulee) tarifi araştırılıyor. Püf noktası, gerekli malzemeleri ile creme brulee tarifi haberimizde.

CREME BRULEE (KREM BRÜLE) TARİFİ İÇİN MALZEMELER

400 ml. krema

100 ml. süt

5 adet yumurta sarısı

60 gram toz şeker

2 ml. vanilya özütü

40 gram toz şeker (üzeri için)

CREME BRULEE (KREM BRÜLE) TARİFİ NASIL YAPILIR?

Süt ve kremayı karıştırıp kaynaması için ocağa koyun. Bu esnada yumurta sarıları, vanilya özütü ve şekeri içindeki şeker iyice eriyinceye kadar çırpın. Kaynayan karışımı yumurta ve şekere azar azar ekleyerek karıştırın. Karışımı içinde hiç bir kalıntı kalmaması için iki kez süzün.

Süzdüğünüz karışımı en az on dakika dinlendirin bu süreyi köpük tamamen çökene kadar uzatabilirsiniz. Son kalan köpükleri de kaşıkla alıp karışımı çok derin olmayan fırın kaplarına paylaştırın.

Fırın kaplarını içine temiz bir bez serdiğiniz derin bir tepsiye yerleştirin. Varsa ufak köpükleri de peçete yardımı ile alın. Tepsiye kapların yarısına gelecek kadar sıcak su koyup 125 derecelik fırında 35-40 dakika pişirin. Fırından çıkan tatlılar hala hafifçe yumuşak olmalı. Tatlılar önce oda sıcaklığında soğutulup sonrasında en az üç saat buzdolabında dinlendirilmeli.

Soğuyan ve dinlenen tatlıların üzerine ince bir katman halinde şeker serpin ve pürmüz yardımı ile yakın. Karamel katmanı tekrar sertleşene kadar beş dakika bekleyin. Pürmüzünüz yoksa şekeri tavada eritip ince bir katman halinde tatlınızın üzerine dökebilirsiniz. Afiyet olsun.

KREM BRÜLE TARİFİ PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Krema, süt ve şeker iyi bir şekilde çırpılmalıdır.

Bu karışım, kaynatılmadan ocaktan alınmalıdır.

Yumurtalar tencereye eklenmeden evvel, ılık sütlü karışımdan bir miktar alınarak yumurtalarla karıştırılmalıdır.

Güveç kaplarının yerleştirildiği tepsiye su dökülerek, fırına verilmelidir.

Tatlıların üzerine serpilen şeker, üzerlerinin daha güzel renk almasını sağlayacaktır.

 

İlgili Sayfalar: Yemek