Couscous nasıl yapılır? 2 Eylül MasterChef 2021 Couscous tarifi, yapılışı ve malzemeleri

Couscous nasıl yapılır sorusunun yanıtı, binlerce MasterChef izleyicisi tarafından sorgulanan ve merak edilen lezzetler arasında yer almaya başladı. Fas mutfağını kendi sofralarına taşımak isteyen vatandaşlar tarafından araştırılan Couscous tarifi, hemen hemen herkesin sevebileceği lezzetler arasında yer almaktadır. Peki, Couscous nasıl yapılır? 2 Eylül MasterChef 2021 Couscous tarifi, yapılışı ve malzemeleri.

Yayınlanma Tarihi: 02.09.2021 20:38
Değiştirme Tarihi: 02.09.2021 20:38
Couscous nasıl yapılır? 2 Eylül MasterChef 2021 Couscous tarifi, yapılışı ve malzemeleri

Couscous tarifi ve yapılışını merak eden birçok kişi, internet üzerinden Couscous tarifini araştırmaya devam ediyor. Fas mutfağının enfes lezzetleri arasında yer alan Couscous, birçok vatandaş tarafından evlerinde denemek istedikleri lezzetler arasında yer alıyor. Peki, Couscous nasıl yapılır? 2 Eylül MasterChef 2021 Couscous tarifi, yapılışı ve malzemeleri.

Couscous tarifi için malzemeler

Kırmızı et

4 adet havuç

2 adet kabak

4 büyük patates

1 adet soğan

2 çorba kasığı salça

1 konserve nohut

Sıvı yağ, tuz, karabiber

1 paket couscous

Couscous tarifi nasıl yapılır?

Etler büyük doğranır, havuçlar soyulup büyük doğranır. Düdüklü de soğanlar doğranır. Sıvı yağ katılarak kavrulur. Sonra salça katıp kokusu çıkasıya kavrulur. Etler ilave edilir. 5 dakika kavrulduktan sonra 1 litre su tuz eklenip 15-20 dakika düdüklü de kapalı bir şekilde pişer. Bir yandan ayrı tencereye sıcak su dökülür kaynatılır kaynayınca patatesler dört parçaya doğranır 15 dakika kaynatılır, kabaklar da aynı şekilde pişer, süzgece dökülür. Pişen etler düdüklüde havası alınıp kapağı açılır. Üzerine haşlanan patates ve kabak ve nohut ilave edilir. Karabiber katılarak 15 dakika kısık ateşte kapağı yarı kapalı olacak şekilde pişirilir. Couscous bir kaba dökülür. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz, 1 yemek kaşığı sıvı yağ ve 1 su bardağı ılık su eklenip kapalı şekilde 5 dakika dinlendirilir. Couscous servis tabağına koyarak üzerine pişen sulu sebzeden istenildiği kadar ilave edilir.