Ciğerli İç Pilav nasıl yapılır? 29 Eylül MasterChef 2020 Ciğerli İç Pilav ve malzemeleri

MasterChef 2020’de bu akşam Kırmızı ve Mavi takım dokunulmazlık oyunu nefes kesti! Şefler yarışmacılardan birbirinden farklı pilavlar hazırlamasını istedi ve her iki takım yarışmacıları da, kaderlerini belirleyecek dokunulmazlık oyununu kazanmak için büyük bir çaba sarf etti. Yarışmanın sıkı takipçileri ise ciğerli iç pilavın nasıl yapıldığı, tarifini ve malzemelerini araştırmaya başladı. 29 Eylül MasterChef 2020 ciğerli iç pilav nasıl yapılır? İşte tarifi!

Yayınlanma Tarihi: 29.09.2020 20:26
Değiştirme Tarihi: 29.09.2020 20:53
Ciğerli İç Pilav nasıl yapılır? 29 Eylül MasterChef 2020 Ciğerli İç Pilav ve malzemeleri

MasterChef 2020’nin bu akşamki yeni bölümünde dokunulmazlık mücadelesi ekrana geldi ve TV8 ekranlarının en sevilen yarışma programlarından biri olan MasterChef 2020’de iki takım yarışmacıları da pilav çeşitlerinde en iyi tabakları çıkarmak için hünerlerini gösterdi. Peki, ciğerli iç pilav nasıl yapılır? Ciğerli iç pilav malzemeleri ve tarifi haber detaylarında…

CİĞERLİ İÇ PİLAV İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

- 250 gram kuzu ciğeri

-2 bardak pirinç

-1 adet orta boy soğan

- 2 kaşık dolma fıstığı

- 2,5 kaşık kuş üzümü

- Yarım tatlı kaşığı dolma baharatı

-Yarım tatlı kaşığı tarçın

-Yarım çay kaşığı karabiber

- 1 çay bardağı zeytinyağı

-2 kaşık zeytinyağı

-4 bardak sıcak su

-Tuz

CİĞERLİ İÇ PİLAV NASIL YAPILIR?

Öncelikle, ciğerlerimizi temizleyerek küp küp doğruyoruz, sonrasında pirinçleri sıcak su ile ıslatıyoruz. Bu sırada, soğanları yemeklik olarak doğrayıp tencerenin içerisine zentinyağı atıyoruz ve dolmalık fıstıkları kavuruyoruz, pembeleşinceye kadar kavurmaya devam ediyoruz.

Hemen ardından, küp küp doğradığımız ciğerleri içerisine ekliyoruz, sonrasında tencerenin içine pirinç harcı ve diğer tüm malzemeleri de ilave ederek kavurmaya devam ediyoruz.

En son pirinçleri de ekliyerek üzerine sıcak suyu da kattıktan sonra yüksek dereceli ateşte birkaç dakika pişirip, ardından altını kısıyoruz.

PÜF NOKTASI: Pilav suyunu çekene kadar pişirdikten sonra tencereyi demlenmeye bırakın. Pilavın tel tel olması için dinlenmesi önemlidir.