Ceviche Tarifi! 25 Temmuz MasterChef 2020 Peru mutfağından Ceviche nasıl yapılır, neler gerekli?

Ceviche nasıl yapılır? MasterChef Türkiye yeni bölümde üçlü düellolar tüm heyecanıyla devam ediyor. Yarışmacılar, final turuna kalabilmek için şeflerin istediği Ceviche yemeğini yapmaya çalıştı. Peru mutfağından balık yemeğini en iyi yapan turu geçti. İzleyiciler ise bu yemeği araştırmaya başladı. Peki, Ceviche nasıl yapılır? Ceviche tarifi için gerekli malzemeler nelerdir? Püf noktaları nelerdir?

Yayınlanma Tarihi: 25.07.2020 22:01
Değiştirme Tarihi: 25.07.2020 22:01
Ceviche Tarifi! 25 Temmuz MasterChef 2020 Peru mutfağından Ceviche nasıl yapılır, neler gerekli?

MasterChef Türkiye 2020’de üçlü düellolarda şefler, yarışmacıların karşısına dünya mutfağından farklı tarifleri getiriyor. 25 Temmuz Cumartesi günü MasterChef Türkiye’de yarışmacılardan istenen yemek, Peru mutfağından Ceviche idi. Yarışmacılar, bu yemeği yapmaya çalışırken Ceviche tarifi, Ceviche nasıl yapılır, yapılışı için gerekli malzemeler nelerdir araştırılmaya başlandı.

Ceviche'nin doğduğu yer, Peru'nun kıyı kısmı olan efsanevi İnka Cumhuriyeti olarak kabul edilir. Orijinal yemek taze çiğ balık, limon suyu, kişniş, soğan ve kırmızı biberden yapılır, ancak Meksika, Kolombiya ve diğer Latin Amerika eyaletlerinde tarifin farklı varyasyonları bulunabilir. Kısaca çiğ deniz ürünleri olan bu yemekte balık ve karides başta olmak üzere deniz mahsullerinin limon suyu, soğan, kişniş ve acı biber ile marine edilmesiyle soğuk olarak servis edilir. İşte Ceviche tarifi ve yapımı için gerekli malzemeler…

CEVİCHE TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

2 adet levrek dilimi (4 parmak kalınlığında, derisi alınmış fileto)

1 limon suyu

1 lime suyu

1 chilli biberi

5-8 adet frenk soğanı

½ kırmızı biber

½ kapya biber

1/4 kırmızı soğan

1 avuç maydanoz

1 mango

1 avokado

Sos için:

½ limon suyu

1 yemek kaşığı zeytinyağı

Tuz/ karabiber

CEVİCHE NASIL YAPILIR?

Levrek küçük küpler halinde doğranır. Limon ve lime suyu derin bir kâseye alınır ve içine levrek eklenir. Karıştırıldıktan sonra 1 saat üstü kapatılarak buzdolabında dinlendirilir. Limon suyu ile pişmiş olan levrek süzgeç yardımıyla süzülür. Mango, biberler, soğan, chilli biberi ve avokado küp küp doğranır. Maydanoz ve frenk soğanı ince ince doğranır ve karıştırılır. Bu karışıma levrek, yarım limon suyu ve zeytinyağı da eklenir. Tuz ve karabiber eklendikten sonra karıştırılır ve servisi yapılır.