Bulgogi nasıl yapılır?

Bulgogi tarifi ve yapılışı, Kore mutfağına merakı olan binlerce kişi tarafından sorgulanmaya başladı. Oldukça lezzetli ve protein bombası bir tarif olan Bulgogi yemeğinin yapımı bir hayli kolaydır. Peki, Bulgogi nasıl yapılır? İşte tarifi, malzemeleri ve yapılışı.

Yayınlanma Tarihi: 16.12.2021 10:12
Değiştirme Tarihi: 16.12.2021 10:12
Bulgogi nasıl yapılır?

Bulgogi, Kore'de en çok tüketilen ve bilinen lezzetler arasında yer almaktadır. Etin birçok sebze ve meyveyle aromalaşmasıyla oluşan bu lezzet, herkes tarafından sevilmektedir. Peki, Bulgogi nasıl yapılır? İşte tarifi, malzemeleri ve yapılışı.

BULGOGİ TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

1. Dana bonfile

2. Havuç

3. Soğan

4. Sitake mantarı

5. Taze yeşil soğan

6. Armut

7. Kivi

8. Nişasta

Bulgogi sos malzemeler

1. Soya sos

2. Gochujang

3. Pirinç sirkesi

4. Susam yağı

5. Esmer toz şeker

6. Taze zencefil

7. Sarımsak

8. Kırmızı pul biber

9. Karabiber

10. Chili biber

Üzeri için;

1. Susam

BULGOGİ NASIL YAPILIR?

Pançeta bifteği (veya seçtiğiniz başka bir sığır eti) alın ve damarlara karşı ince şeritler halinde kesin. Sığır etinin sulu ve derinlemesine marine olması için şeritleri mümkün olduğunca ince kestiğinizden emin olun.

İnce kıyılmış dana etini küçük bir karıştırma kabına alın ve soya sosu, esmer şeker, susam tohumu, susam yağı, sarımsak, ezilmiş kırmızı biber gevreği, zencefil ve istiridye sosunu ekleyin.

Sığır eti şeritlerini baharatlarla iyice kaplanana kadar karıştırın ve bir saat marine etmek için buzdolabına koyun.

Sığır eti iyice marine edildikten sonra, bir wok tava veya büyük tavayı yüksek ateşte ısıtın ve eti ekleyin. Eti yaklaşık 5-6 dakika veya iyice pişene kadar yüksek ateşte pişirin.

Ardından sığır etinin üzerine yeşil soğan ekleyin ve servis edin.

BULGOGİ TARİFİ PÜF NOKTASI

Bu tarifte pançeta (göğüs biftek) kullanılırken, dana bulgoginiz için etek biftek, kaburga, dana bonfile veya döş kullanabilirsiniz. Bu daha pahalı kesimlere ucuz bir alternatif olarak kıyma da tercih edebilirsiniz.

Kıyma kullanıyorsanız, marine edin ve sığır etini pişirirken ayrı tutun. Kıyma piştikten sonra iyice süzün ve marine sosunu sos olarak ekleyin.

Etin damarları, içinden geçen kas liflerinin yönüdür. Damar boyunca eti kesmek size sert ve çiğnenebilir et verecektir. Bu nedenle yumuşak ve sulu kısa lifli et elde etmek için etinizi damarlara dik olarak kestiğinizden emin olun.

Bir tavada pişirirken, maksimum lezzet ve yumuşaklık sağlamak için etinizi 1 cm’den daha az kalınlıkta olacak şekilde dilimleyin.

Etinizi ince dilimlerken sorun yaşıyorsanız 20-30 dakika buzlukta bekletin. Ortaya çıkan kısmen donmuş et daha sıkı ve dilimlenmesi daha kolay olacaktır.

Oda sıcaklığındaki sığır eti daha hızlı piştiği ve suyunun daha az saldığı için, marine ettikten sonra oda sıcaklığına gelmesi için en az 30 dakika etinizi tezgahta bırakın.

Sığır eti kızartırken fazla marine sosun damlamasına izin verdiğinizden emin olun. Gerekirse bunu yapmak için maşa kullanın.

Etin aşırı sıkışık olmasını önlemek için büyük bir tava veya wok kullanın. Tencerede çok fazla etin bir arada pişmesi uzun sürer ve tadı o kadar iyi olmayacaktır.

İçi hala yumuşak ve sulu olan mükemmel şekilde kızartılmış sığır eti için eti eklemeden önce tavayı ısıtmayı atlamayın.

Daha tatlı bulgogi için kızartmadan önce etinizin üzerine fazladan ½-1 çay kaşığı esmer şeker serpmekten çekinmeyin.

Susam yağının benzersiz bir topraksı ve cevizli tadı vardır, ancak oldukça pahalı olabilir. Bu nedenle kanola yağı, ayçiçek yağı, zeytinyağı vb. ile değiştirmekten çekinmeyin.

İstiridye sosu benzersiz bir tatlı-tuzlu tada sahiptir, ancak gerekirse soya sosuyla değiştirebilirsiniz.

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?