Ben Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası

Ben Saksı Değilim nasıl yapılır sorusunun yanıtı MasterChef izleyicileri tarafından merak konusu oldu. Somer Şefin özel tarifleri arasında yer alan Ben Saksı Değilim oldukça zorlu ve teknik bir yemektir. Yapımı oldukça meşakkatli olan bu yemeğin için oldukça fazla malzeme bulunmaktadır. Zorlu tarifi denemek isteyen birçok kişi, bu teknik yemeğin nasıl yapılacağını internet üzerinden sorguluyor. Peki, Ben Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası.

Yayınlanma Tarihi: 09.01.2022 21:54
Değiştirme Tarihi: 09.01.2022 23:16

Ben Saksı Değilim tarifi birçok izleyici tarafından araştırılmaya başladı. Oldukça teknik ve lezzetli olan bu tarifi yapabilmek için birçok detaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Reçetesi oldukça uzun olan Ben Saksı Değilim tarifini, mutfaklarında ilk kez deneyecek olan kişiler, yapılışını ve malzeme listesini araştırıyor. Peki, Ben Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası.

BEN SAKSI DEĞİLİM MALZEMELERİ

Tart hamuru malzemeler

1. Un

2. Malt unu

3. Tereyağı

4. Yumurta

5. Soğuk su

6. Kırmızı toz gıda boyası

7. Sarı toz gıda boyası

Toprak kek için malzemeler;

1. Malt unu

2. Un

3. Sıvıyağ

4. Süt

5. Yumurta

6. Hamur kabartma tozu

7. Mercanköşk

8. Tuz

Peynir kreması için malzemeler;

1. Rama krema

2. Ekşi krema

3. Rokfor

4. Lime kabuğu rendesi

5. Beyaz ak biber

Duxell mantar için malzemeler;

1. Kestane mantarı

2. Biberiye

3. Kekik

4. Sarımsak

5. Tuz

6. Karabiber

Baby havuç için marinasyon;

1. Baby havuç

2. Zerdeçal

3. Üzüm pekmezi

4. Alıç sirkesi

Kök sebzeler

1. Baby kabak

Baby turp için marinasyon;

1. Baby turp

2. Bal

3. Elma sirkesi

4. Pembe biber

Süsleme için;

1. Mikrofilizler

Hindiba ile süslemek için marinasyon;

1. Hindiba

2. Zeytinyağı

3. Nar ekşisi

4. Lime zest

Rezene ile süslemek için marinasyon;

1. Rezene filizi

2. Zeytinyağı

3. Nar ekşisi

4. Lime zest

BEN SAKSI DEĞİLİM TARİFİ, NASIL YAPILIR?

Tart hamuru için;

Un ve soğuk tereyağı karıştırıyoruz, içine çok az malt unu ekliyoruz, gıda boyalarını çok az miktarda yumurta ile çırparak istediğimiz rengi alana kadar karıştırıyoruz, karışımları birleştiriyoruz, dolapta dinlendirip, sonrasında üzerine bakliyat koyarak fırında pişiriyoruz.

Toprak kek için;

Tüm malzemeleri karıştırıp kek kalıbı içinde pişiriyoruz.

Peynir kreması için;

Kremayı şanti kıvamına gelene kadar çırpıyoruz,

Ayrı bir kapta diğer malzemeleri birleştiriyoruz,

Krem şantinin kabarıklığı kaçmayacak şekilde yavaş yavaş peynir karışımı ile karıştırıyoruz.

Duxell mantar için;

Mantarları blender yardımı ile çok ufak parçalar haline getiriyoruz, suyunu çekiyoruz ve diğer malzemelerle birlikte tavaya koyup pişiriyoruz.

Baby havuç için;

Marinasyon malzemelerini karıştırıp havuçların dip kısımları dik gelecek şekilde marine ediyoruz

Baby trup için;

Marinasyon malzemelerini karıştırıp turpların yaprakları dışarda kalacak şekilde marine ediyoruz

Hindiba için;

Marinasyon malzemelerini karıştırıp hindibaların tamamı marinasyon edilecek şekilde marine ediyoruz

Hazırlanışı;

Tart hamurumuz hazır olunca ilk alt katmana, blenderdan toprak görünümü verdiğimiz kekimizden biraz koyuyoruz ve üzerine duxell mantar koyuyoruz. Onun üzerine biraz daha kek koyuyoruz, onun üzerine peynir kremasını koyuyoruz, Sebzelerimizi yerleştiriyoruz, üzerini kek ile kapatıp servis ediyoruz.

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?