Beef Wellington nasıl yapılır? 14 Aralık MasterChef 2020 Beef Wellington tarifi ve malzemeleri

MasterChef’in klasikleşmiş lezzetleri arasında yer alan Beef Wellington tarifini sizler için derledik. Mühürlenmiş bütün halde bonfile etin, milföy hamuruyla kaplanarak yapıldığı oldukça zorlu bir yemek olan Beef Wellington’ı evlerinde denemek isteyen vatandaşlar tarif araştırması yapmaya devam ediyor. Peki, Beef Wellington nasıl yapılır? 14 Aralık MasterChef 2020 Beef Wellington tarifi ve malzemeleri.

Yayınlanma Tarihi: 14.12.2020 23:15
Değiştirme Tarihi: 15.12.2020 00:00
Beef Wellington nasıl yapılır? 14 Aralık MasterChef 2020 Beef Wellington tarifi ve malzemeleri

Beef Wellington nasıl yapılır, tarifi nedir? Sorusunun yanıtı, MasterChef 2020 izleyicilerinin internet üzerinden merakla araştırdıkları konular arasında yer almaya başladı. Sofralarında misafirlerine ilginç bir lezzet sunmak isteyen vatandaşların merak ettiği Beef Wellington tarifini sizler için derledik. Peki, Beef Wellington nasıl yapılır? 14 Aralık MasterChef 2020 Beef Wellington tarifi ve malzemeleri.

Beef Wellington Tarifi İçin Malzemeler

-İstiridye mantarı
-Şitake mantarı
-Kestane mantarı
-Porçini mantarı
-Taze kekik 
-Biberiye
-Tereyağ
-Kol bonfile
-Dijon Hardal (tanesiz)
-Dana jambon
-Milföy hamuru
-Maldon
-Worchestire sos
-Sarımsak
-Ispanak
-Et suyu
-Yumurta

MANTAR DUXELLE

Mantarların hepsini blendrrdan çekiniz. Sarımsak biberiye ve taze kekik ile iyice kuru olana kadar soteleyiniz. Son olarak tuz karabiber ekleyiniz. 

ISPANAK BLENCH

Ispanakları 1 dakika kaynar suda haslayınız ardından buzlu suda soğutunuz. Fazla suları havlu kapıt ile alınız. 

Bonfile mühürleme

Bonfileyi yüksek ısılı döküm tavada çift olacak şekilde mühürleyiniz. Daha sonra tavaya tereyağ ekleyerek Sarımsak, biberiye ve taze kekik ile mantolama yapınız. Etin dışını fırça yardımı ile dijon hardalını ete sürünüz. 

Yapılışı

Milföy hamurlarını bonfilenizden büyük olacak şekilde açınız. Açmış olduğunuz milföy hamurunun üstüne 1 kat dilimli pastırma sonra 1 katta dilimli jambonları diziniz. Yapmış olduğumuz mantar duxelle i seriniz ve üzerine blench yaptığımız ıspanakları seriniz. Tam ortasına denk gelecek şekilde dinlendirdiğimiz etimizi yerleştiriniz. Daha sonra streç  yardımı ile etinizi sarınız. Üzerlerine kalan milföy hamurlarından örgü yapınız ve beefwallingtonunuzun üzerini zevkinize göre süsleyiniz. Bir mutfak fırçası yardımıyla yumurta sarılarını beefwallingtonunuzun üzerine sürünüz. Üstüne maldon tuz ekleyerek 180 derecelik fırınınızda 35 dakika kadar pişiriniz. Pişirme işleminiz bittikten sonra 12 dakika kadar yemeğinizi dinlendiriniz. 
Afiyet olsun.