Beef Massaman Curry nasıl yapılır? 29 Kasım MasterChef 2020 Tayland Beef Massaman Curry tarifi

Beef Massaman Curry nasıl yapılır günün merak edilen yemek tariflerinden biri.  Geleneksel Massaman körisi, zengin ancak ısı bakımından nispeten hafif olan bir Tayland körisidir. MasterChef Türkiye’de dokunulmazlık oyununda yapılması istenen bu yemek, izleyicilerin dikkatini çekti ve Beef Massaman Curry tarifini araştırmaya başladılar. Evinizde denemek isterseniz Beef Massaman Curry yapılışı, gerekli malzemeler haberimizde.

Yayınlanma Tarihi: 29.11.2020 21:18
Değiştirme Tarihi: 29.11.2020 21:18
Beef Massaman Curry nasıl yapılır? 29 Kasım MasterChef 2020 Tayland Beef Massaman Curry tarifi

Beef Massaman Curry, Tayland mutfağının sevilen yemeklerinden biri olup bu akşam MasterChef Türkiye’de günün menüsünde yer aldı. Yer fıstığı, hindistancevizi, aromatik taze ve öğütülmüş baharatlar, patates ve dana eti. Bu müthiş tatların bir araya gelmesi ile yapılan Beef Massaman Curry tarifi denemek isterseniz haberimizde. Peki, Beef Massaman Curry nasıl yapılır?

BEEF MASSAMAN CURRY TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

85 gr tuzsuz fıstık

400ml konserve hindistan cevizi sütü

4 yemek kaşığı massaman köri ezmesi

600 gr dana bifteği, büyük parçalar halinde kesilmiş

2,5 cm'lik parçalar halinde kesilmiş 450 g mumsu patates

1 adet soğan, ince dilimler halinde kesilmiş

4 kaffir misket limonu yaprağı

1 çubuk tarçın

1 yemek kaşığı demirhindi ezmesi

1 yemek kaşığı hurma veya yumuşak açık kahverengi şeker

1 yemek kaşığı balık sosu

1 kırmızıbiber, ince ince dilimlenmiş ve servis için

Yasemin pirinci servis için

BEEF MASSAMAN CURRY NASIL HAZIRLANIR?

Fırını 200C / 180C fan / gaz 6'ya ısıtın, ardından fıstıkları bir fırın tepsisinde 5 dakika kızarana kadar kızartın. Yeterince soğuduğunda kabaca doğrayın. Fırını 180C / 160C fan / gaza düşürün 4.

Kapaklı büyük bir güveç kabında 2 yemek kaşığı hindistancevizi sütünü (varsa üstüne krema kullanın) ısıtın. Köri hamurunu ekleyin ve 1 dakika kızartın, ardından sığır eti ile karıştırın ve iyice kaplanana ve mühürlenene kadar kızartın.

Kalan hindistan cevizini yarım kutu su, patates, soğan, ıhlamur yaprağı, tarçın, demirhindi, şeker, balık sosu ve yer fıstığının çoğunu karıştırın. Daha sonra üzerini kapatarak 2 saat dana eti yumuşayana kadar pişirin.

Dilimlenmiş kırmızı biber ve kalan yer fıstıklarını serpin, ardından doğrudan yemekten yasemin pirinci ile servis yapın.