Bamya çorbası nasıl yapılır? 12 Aralık MasterChef 2020 pratik bamya çorbası tarifi ve püf noktası

Bamya çorbası nasıl yapılır merak ediliyor. MasterChef Türkiye’de bu akşam dokunulmazlık oyununda Konya’nın yöresel yemekleri yapılıyor. Bu yemeklerden biri de bamya çorbası. Daha çok yemeği yapılan bamya ile yapılan bu çorba, Konya’ya giden herkesin mutlaka tattığı ve beğendiği bir yemek. İşte sizlerin evinizde denemesi için pratik bamya çorbası tarifi, yapılışı için gerekli malzemeler ve püf noktası…

Yayınlanma Tarihi: 12.12.2020 19:54
Değiştirme Tarihi: 12.12.2020 21:09
Bamya çorbası nasıl yapılır? 12 Aralık MasterChef 2020 pratik bamya çorbası tarifi ve püf noktası

Konya’nın en sevilen yemeklerinden biri olan bamya çorbası, bu akşam MasterChef Türkiye’de dokunulmazlık oyunu menüsüne girdi. Mevlana şehri Konya’ya gidip de bu çorbanın tadına bakanlar, daha sonrasında evlerinde de yapmak için bamya çorbası tarifi araştırıyor. Peki, bamya çorbası nasıl yapılır? İşte 12 Aralık MasterChef 2020 bamya çorbası tarifi, gerekli malzemeler ve püf noktası…

BAMYA ÇORBASI TARİFİ İÇİN MALZEMELER

1 adet büyük boy kuru soğan

6 yemek kaşığı ayçiçek yağı

2 tatlı kaşığı domates salçası

300 gram dana eti

150 gram kurutulmuş çiçek bamya

1,5 litre su

2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu

1 çay kaşığı tuz

BAMYA ÇORBASI TARİFİNİN PÜF NOKTASI

Kurutulmuş çiçek bamya kullanmanız çorbanın lezzetini arttıracaktır ancak arzuya göre küçük boy ve ayıklanmış dondurulmuş ya da taze bamya da kullanabilirsiniz.

Düdüklü tencerede pişirme işlemi, etlerin haşlanma ve çorbanın yapım süresini kısaltacaktır.

BAMYA ÇORBASI TARİFİ NASIL YAPILIR?

Dana etini küçük kuşbaşı büyüklüğünde doğrayın. İpe dizili olarak kurutulmuş çiçek bamyaları temiz bir bez içinde ovalayarak kıllarının dökülmesini sağlayın. Kuru soğanı küçük parçalar halinde yemeklik doğrayın.

Ayçiçek yağının yarısını derin bir tencerede kızdırın. Küçük parçalar halinde kuşbaşı doğradığınız dana etini tencereye alın ve hafif bir renk alana kadar kavurun.

Kavrulmakta olan etlere çorbanın yapımında kullanacağınız suyu katın. Dana etlerini yumuşayana kadar pişirin. Et suyunun berrak olması için yüzeye çıkan et köpüklerini bir kevgir yardımıyla alın.

Kurutulmuş bamyaları ayrı bir tencerede üzerini geçecek kadar su ve limon suyu ilavesiyle kısa bir süre haşlayın. Suyunu süzdüğünüz bamyaların iplerini çıkartın.

Haşlanan etleri bir kevgir yardımıyla çıkartarak temiz bir tabağa alın. Et suyunu bir süzgeç yardımıyla süzdükten sonra bir kenarda bekletin.

Büyük boy bir tencerede kalan ayçiçek yağını kızdırın. Küçük parçalar halinde doğradığınız kuru soğanı, hafif bir renk alana kadar kavurun.

Domates salçasını katıp kavurma işlemini 2-3 dakika kadar sürdürün. Haşlanmış kuşbaşı dana etlerini ilave edin ve soğanlarla birlikte kavurun.

Yaklaşık bir litre kalan süzdüğünüz et suyunu tencereye aktarın. Kaynamaya başlayan et suyuna kısa bir süre haşladığınız çiçek bamyaları katın.

Tuz ve taze sıkılmış limon suyunu kattığınız etli bamya çorbasını kısık ateşte 20-25 dakika daha pişirdikten sonra sıcağı sıcağına sevdiklerinizle paylaşın.