Asma yaprağında palamut nasıl yapılır? 15 Eylül asma yaprağında palamut tarifi ve malzemeleri…

MasterChef 2020’nin bu akşamki yeni bölümünde bireysel dokunulmazlık heyecanı yaşandı ve şeflerin beğenisine sunulan bu lezzetin detayları MasterChef’in sıkı takipçileri tarafından sorgulanmaya başladı. Peki, asma yaprağında palamut nasıl yapılır? Asma yaprağında palamut malzemeleri, püf noktaları ve tarifi haberimizde…

Yayınlanma Tarihi: 15.09.2020 22:26
Değiştirme Tarihi: 15.09.2020 22:26
Asma yaprağında palamut nasıl yapılır? 15 Eylül asma yaprağında palamut tarifi ve malzemeleri…

MasterChef 2020’ye damgasını vuran tariflerden biri olan asma yaprağında palamut, yarışmanın sıkı  takipçileri tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Şeflerin beğenisine sunulan bu lezzet, bireysel dokunulmazlığın en dikkat çeken tabaklarından biri olurken; biz de sizler için asma yaprağında barbunun tarifini derledik! İşte, Asma yaprağında barbun tarifi, malzemeleri ve yapılışı…

Asma Yaprağında Palamut Tarifi İçin Gerekli Malzemeler:

1 adet bütün palamut (takoz kesilmiş)

Taze ya da salamura asma yaprağı (takoz adedi kadar)

2 adet büyük boy soğan (halkalar halinde kesilmiş)

2-3 çorba kaşığı nar ekşisi

2-3 çorba kaşığı sızma zeytinyağı

1 tutam maydanoz

1 tutam tuz

Asma Yaprağında Barbun Nasıl Yapılır?

Önce soğan halkalarını folyoya sararak bir tost makinesinde ızgara edin. Ateş üzeri yivli ızgara da kullanabilirsiniz. Palamutları hafifçe tuzlayın.

ÖNERİ: Asma yaprakları salamuraysa mutlaka yıkayın, tuz dengesi için oldukça önemli.

Palamutların üzerlerini asma yapraklarıyla kapatın. Eğer yaprakların teki halkaları örtmeye yetmiyorsa iki ya da üç yaprak da kullanabilirsiniz. Soğanlardan sonra sardığınız palamutları da aynı şekilde ızgara edin.

Kızgın tost makinesinde 3 dakika, ateş üzeri yivli ızgarada 2 dakika yeterlidir.

Son olarak, soğanın yapraklarını ayırın. Servis tabağına palamutlarla birlikte yerleştirin. Üzerine nar ekşisi ve zeytinyağını gezdirin, maydanoz serpiştirip servis yapın.