Ahtapot salatası nasıl yapılır? 5 Aralık MasterChef 2020 Ahtapot salatası tarifi, malzemeler ve püf noktası

Ahtapot salatası, bu akşam MasterChef Türkiye’de günün menüsünde yer alıyordu. Mezeler konsepti ile dokunulmazlık oyunu oynayan yarışmacılardan Ahtapot salatası da yapılması istendi. Bu nedenle Ahtapot salatası nasıl yapılır merak edilmeye ve tarifi araştırılmaya başlandı. İşte evinizde denemeniz için pratik ve kolay Ahtapot salatası tarifi, yapılışı, gerekli malzemeler ve püf noktası…

Yayınlanma Tarihi: 05.12.2020 20:00
Değiştirme Tarihi: 05.12.2020 20:58
Ahtapot salatası nasıl yapılır? 5 Aralık MasterChef 2020 Ahtapot salatası tarifi, malzemeler ve püf noktası

Ekranların sevilen yemek yarışması MasterChef Türkiye’de günün konsepti mezeler oldu. Dokunulmazlık oyununda yarışmacılardan istenilen mezelerden biri de Ahtapot salatası idi. Tam bir yaz mevsimi mezesi olan Ahtapot salatası yapımında önemli bir püf noktası, çeşme suyu ile yıkamadan dondurmak. Peki, Ahtapot salatası nasıl yapılır? Hangi malzemeler gerekli? Denemeniz için Ahtapot salatası tarifi haberimizde.

AHTAPOT SALATASI TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Ahtapot

Karbonat

Su

Limon ve zeytinyağı

Tuz

AHTAPOT SALATASI NASIL YAPILIR?

Ahtapot baş kısmından ters çevrilerek bir güzel temizlenir. Yıkadıktan sonra karbonat ile ovulur. Bir gece dolapta karbonatlı olarak bekletilir. Ertesi gün güzelce yıkanan ahtapot düdüklü tencerede 20 dakika pişirilir. Pişirmeden sonra tekrar yıkanır. Yıkama esnasında tercihe göre vantuzları atılır tamamen beyaz eti kullanılır ya da benim yaptığım gibi vantuzlu kullanılır. Limon zeytin yağ ve tuz ilave edilir. Küçük küçük doğranarak salata yeşillikleri içinde de servis yapılabilir. Afiyet olsun.