9 Aralık MasterChef 2021 Kübbülmüşviyye tarifi, malzemeler ve püf noktası

Kilis’in meşhur yemeklerinden olan Kübbülmüşviyye tarifi merak konusu oldu. MasterChef Türkiye’de Kilis’te yapılan dokunulmazlık oyununda yöresel yemekler yapıldı. Bu yemeklerden biri olan Kübbülmüşviyye nasıl yapılır, Kübbülmüşviyye ne demek, hangi malzemeler gerekli araştırılıyor. İşte MasterChef 2021 Kübbülmüşviyye tarifi…

Yayınlanma Tarihi: 09.12.2021 20:33
Değiştirme Tarihi: 09.12.2021 23:07

Kübbülmüşviyye, Kilis mutfağının sevilen bu yemeği, bulgur ile yapılan bir çeşit içli köfte. Yayık ayranı ile servis edilen bu nefis yemeğin tadı ise içine konan iç yağı ateşin üstünde eriyip köfteye içten yayılmasından gelir. İçli köfteyi seviyorsanız, Kilis’in meşhur köftesi Kübbülmüşviyye tarifini mutlaka denemelisiniz. İşte 9 Aralık MasterChef 2021 Kübbülmüşviyye tarifi, malzemeler ve püf noktası…

KÜBBÜLMÜŞVİYYE TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER:

3 su bardağı ince bulgur (simit)

300 gr yağsız kıyma

250 gr iç yağı (gömlek yağı)

1 kuru soğan

1 çay bardağı ceviz içi

1 çorba kaşığı nane

2 tatlı kaşığı kırmızı biber (biri köfteye)

1 tatlı kaşığı tarçın

1 çay kaşığı karabiber

KÜBBÜLMÜŞVİYYE NASIL YAPILIR?

Simit geniş bir tepsiye konur. Küçük küçük doğranmış soğan, tuz ve kırmızı biber ilave edilir. 2 dakika yoğurulur. Arasıra avuç avuç soğuk su alınarak simit yumaşayıncaya kadar 20-25 dakika yoğurulur. Et ilave edilerek biraz daha yoğurulur. Tepsinin bir tarafına basılır. ET makinesi ike yapılacaksa önce ıslatılmış simit, tuz, kırmızı biber ve soğan iki kez çekilir. Sonra kıyma eklenir. Bir kez daha çekilerek kolayca hazırlanır.

İçinin Hazırlanması

İç yağı makinada çekilerek kıyma haline getirilir. İçerisine kıyılmız ceviz içi, tuz, kırmızı biber, nane, karabiber ve tarçın ilave edilerek yoğurulur. İki fındık büyüklüğünde paröalara ayırılarak bir cm kalınlığında oval şekil verilir.

Köfteden ceviz büyüklüğünde parçalar alınır. Islak elle yvarlanarak işaret parmağıyla yarım cm kalınlığında oyulur. Ortasına hazırlanan içten bir tane yerleştirilir. Ağzı kapatılark üçgen şeklinde kapatılır. Köfte ince oyulmalıdır.

Bütün köftelere aynı şekil verilerek bir tepside biriktirilir. Mangalda ızgara üzerinde iki tarafı da pembeleşinceye kadar pişirilir. (Pişerken içindeki iç yağı eriyerek köfteye güzel bir lezzet verir.

Sıcak sıcak servis yapılır.

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?