8 Kasım MasterChef 2021 pide tarifleri: Kapalı pide tarifi, Trabzon yağlısı tarifi ve çeşitli yöresel pideler

Pide, ülkemizin en sevilen yemeklerinden biridir. Bafra pidesi ya da kapalı pide, Trabzon yağlısı pide başta olmak üzere birçok yöresel pide çeşitleri mevcuttur. Çok severek yediğimiz pide, yöresine göre değişiklik gösterir. Gerekli malzemeleri ve püf noktaları ile bu çeşitli pideleri evinizde kolayca yapabilirsiniz. İşte pide tarifleri…

Yayınlanma Tarihi: 08.11.2021 21:11
Değiştirme Tarihi: 08.11.2021 21:44

Türkiye'nin birçok yerinde kendine has yöntemleriyle yapılan pide, en sevilen yemekler arasındadır. Bursa’nın tahinli pidesi ve cantik pidesi,  Bafra’nın kapalı pidesi, Trabzon yağlısı pidesi, Kayseri cıvıklı pidesi, Konya bıçak arası, Kastamonu kır pidesi en bilinenleridir. Peki, evde pide nasıl yapılır? Nefis pide tarifleri, gerekli malzeme listesi ve püf noktaları haberimizde.

Haber ile ilgili metin girin!.

KIYMALI KAPALI PİDE – BAFRA PİDESİ TARİFİ

Kıymalı kapalı pide tarifi, hem sunum açısından hem de lezzet açısında evde yapılabilecek en güzel hamur işi tarifleri arasında yer alıyor. Kapalı Kıymalı Pide, diğer adıyla Bafra pidesi içi sulu, dışı çıtır çıtır hamuruyla tarifsiz bir lezzettir. Bu pideyi evde denemek istiyorsanız tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Haber ile ilgili metin girin!.

TRABZON YAĞLISI PİDE TARİFİ

Doğası, yemyeşil örtüsü ve misafirperver insanları ile Trabzon, ülkemizin nadide şehirlerinden birisidir. Trabzon, aynı zamanda meşhur yemekleri ile de çokça anılmaktadır. Bunlardan birisi olan Trabzon yağlısı ne kadar pide olarak geçse de hamuru ve yapılışı pideden farklıdır. Bu pidenin tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Haber ile ilgili metin girin!.

TAHİNLİ PİDE TARİFİ

Tahinli pide denilince ilk akla Bursa gelir. İskender, köfteli pidesi gibi Bursa’nın meşhur yemeklerinden birisi de tahinli pidedir. Diğer pidelerden en büyük farkı ise tatlı bir pide olmasıdır. Bu nefis pide evde yapmak isterseniz tahin pide tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Haber ile ilgili metin girin!.

CANTİK PİDE TARİFİ

Ülkemizde yapılan pide çeşitlerinden biri de cantik pidedir. Kendine has bir yapılışı şekli, tarifi olan cantik pide, Bursa yöresine aittir. Buradan ulaşabileceğiniz tarif ile evinizde kolayca yapabilirsiniz.

Haber ile ilgili metin girin!.

KAYSERİ CIVIKLI PİDE TARİFİ

Cıvıklı, Kayseri'nin Develi ilçesine mahsus bir pidedir. Hamurun üzerine serilen ve etin satır ile kıyma haline getirilerek ve koyun yağından özel olarak yapılan malzemesinin fırında (özellikle taş fırında) pişirilmesiyle yapılır. Bu meşhur tadı evinizde yapmak isterseniz tarifi burada.

Haber ile ilgili metin girin!.

KONYA BIÇAK ARASI TARİFİ

Konya'nın güzel lezzetlerinden biri olan bıçak arası pide dana eti ile yapılır. Küçük küçük doğranması ve ince hamuru ile lezzet harikası olan bıçak arası pide. Bu nefis pidenin tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Haber ile ilgili metin girin!.

KASTAMONU KIR PİDESİ TARİFİ

Kır pidesi veya Kastamonu pidesi, genellikle börekçi ve kendine has kır pidesi dükkanlarında satılan bir pide türüdür. Kapalı bir pide olan kır pidesinin kıymalı, peynirli, ıspanaklı veya patatesli çeşitleri yapılıyor. Yöresel bu nefis pideyi yapmak isterseniz tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

 

İlgili Sayfalar: Yemek