8 Aralık MasterChef 2021 Danilo Şefin yemeği Majesti tarifi, malzemeler ve püf noktası

Majesti nasıl yapılır merak ediliyor. MasterChef’te bu akşam bireysel dokunulmazlık oyununda Danilo Şefin özel bir tarifinin yapılması istendi. Majesti isimli bu burger tarifi, MasterChef izleyicileri tarafından araştırılıyor. İşte 8 Aralık MasterChef 2021 Danilo Şefin yemeği Majesti tarifi, malzemeler ve püf noktası…

Yayınlanma Tarihi: 08.12.2021 22:49
Değiştirme Tarihi: 08.12.2021 23:21

MasterChef Türkiye yeni bölümle birlikte Danilo Şefin Majesti isimli özel tarifi araştırılmaya başlandı. Bireysel dokunulmazlık oyununda yapılması istenen bu özel burger tarifine dair tüm detayları, püf noktalarını Danilo şef, oyun öncesinde yarışmacılara tek tek anlattı. Peki, Majesti nasıl yapılır? Şefin anlatımıyla Majesti tarifi, malzeme listesi, püf noktası haberimizde.

MAJESTİ TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

EKMEK İÇİN MALZEMELER

1. Water Roux icin;

25 gr un

30 gr su

62 gr sut

2. Hamur icin;

120 gr sut

3 gr kuru maya

340 gr un

8 gr tuz

30 gr seker

1 tam yumurta

1 yumurta sarısı

50 gr tereyağı

3. Üzeri İçin;

•1 sarı yumurta

•30 gr eritilmiş tereyağı

COLESLAW TURŞUSU MAYONEZLİ

Mayonez için malzemeler

4. Yumurta

5. Ayçiçek yağı

6. Limon

7. Dijon hardal

Coleslaw için malzemeler

1. Lahana

2. Havuç

3. Limon tuzu

4. Sarımsak

5. Elma sirkesi

6. Tuz

Havyarlı mayonez için

1. Yumurta

2. Ayçiçek yağı

3. Siyah havyar

4. Tanesiz dijon hardal

5. Limon

Kıng crab – bütün herkese 1 adet

Üzeri için

1. Taze truf mantarı

2. Tuzsuz tereyağı

MAJESTİ NASIL YAPILIR?

Mayonez için:

-Yumurta sarısı, hardal ve limon suyu biraz tuz ile bir kaseye alınır. Ayçiçek yağı çok yavaş şekilde dökülürken çırpma teli ile durmadan karıştırılır. Mayonez elde edildikten sonra havyar eklenir ve yavaşça karıştırılır.

Kral Yengeç için:

-Yengeç bütün halde buharda 8-10 dakika arası pişirilir, sonrasında hemen buzlu suya alınarak soğutulur. Makas yardımı ile etleri kabuklardan ayırılır ve kenara alınır. Servis zamanı geldiğinde tereyağı ve tuz ile sotelenir.

Ekmek için:

-Su, süt ve un küçük bir sos tenceresine alınır ve kısık ateşte çırpma teli yardımıyla durmadan çırpılarak bir muhallebi elde edilir. Bu muhallebi bir kaba alınır ve soğuyana kadar buzdolabına kaldırılır.

-Bir kaba süt, şeker ve maya konulur ve 10 dakika mayanın aktifleşmesi beklenir.

-Kuru malzemeler başka bir kapta tartılır, muhallebi, yumurta ve süt, şeker, maya karışımı eklenir. Pürüzsüz olana kadar yoğurulur.

-Oda ısısında bulunan tereyağı eklenir ve iyice yedirene kadar yoğrulmaya devam edilir.

-Elde edilen hamur 20 dakika dinlendirildikten sonra 70gr’lık bezelere bölünür ve iki katına çıkana kadar (yaklaşık 30 dk) beklenir.

-Üzerine yumurta ve süt karıştırılarak fırça yardımı ile sürülür ve 160° fırında 25 dk pişirilir.

Coleslaw için:

-Lahana ince ince doğranır, limon tuzu ve tuz ile karıştırılıp suyunu salması beklenir.

-Havuç rendenin ince kısmından geçirilir, lahanaya eklenir. -Limon suyu ve elma sirkesi eklenir.

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?