6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri

Kum midyeli ve safranlı kırlangıç ızgara nasıl yapılır merak ediliyor. MasterChef Türkiye’ye konuk olan Osman Sezener Şefin kırlangıç balığından üç yemek tarifi dikkat çekti. Bu yemeklerden biri kum midyeli ve safranlı kırlangıç ızgara tarifi idi. İşte 6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç ızgara tarifi, malzemeleri, püf noktası…

Yayınlanma Tarihi: 06.01.2022 21:34
Değiştirme Tarihi: 07.01.2022 09:35

MasterChef Türkiye’nin bu akşamki konuğu Osman Sezener Şef idi. İlk oyunda yapılan şefin tabağında Atıksız Mutfak mottosu ile kırlangıç balığından hazırlanmış üç tarif yer alıyordu. Bu yemeklerden birisi kum midyeli ve safranlı kırlangıç ızgara tarifi. Peki, kum midyeli ve safranlı kırlangıç ızgara nasıl yapılır? Malzemeleri nelerdir? İşte MasterChef 2021 kum midyeli ve safranlı kırlangıç ızgara tarifi, adım adım yapılışı, püf noktaları…

KUM MİDYELİ VE SAFRANLI KIRLANGIÇ IZGARA MALZEMELERİ

140gr lık kılçığı temizlenmiş derili kırlangıç fileto

200ml Beyaz fermente üzüm suyu

1,5 yemek kaşığı ince doğranmış maydanoz

100 gr tereyağı

200 gr kum midyesi canlı (kumundan arındırılmış)

500ml safranlı kırlangıç balığı suyu

KUM MİDYELİ VE SAFRANLI KIRLANGIÇ IZGARA NASIL YAPILIR?

İyice ısıtılan tavaya kum midyeleri ve beyaz fermente üzüm suyu eklenir üzeri bir kapak yardımı ile kapatılır, kum midyeleri 6-7 dakika sonra iyice açıldıktan sonra kapağı açılır şarap alkolü iyice uçana kadar çektirilir, sonrasında tereyağı ve kırlangıç suyu eklenir.

Aynı sırada ızgarada şişler yarımıyla kırlangıç fileto derisi çıtır olacak şekilde kurutmadan pişirilir.

Kum midyeli sos iyice kıvam aldıktan sonra içerisine maydanoz eklenir ve tabağın altına midyelerle birlikte yerleştirilir. Son olarak ızgarada pişirmiş olduğumuz kırlangıç fileto midyeler ve sosun üzerine yerleştirilerek servis edilir.

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?