30 Kasım MasterChef 2021 kuru patlıcan dolması, malzemeler, püf noktası

Kuru patlıcan dolması tarifi merak ediliyor. Özellikle Güneydoğu Anadolu’da yapılan kuru patlıcan dolması, kısa zamanda hazırlanması ile pratik bir dolma tarifi olarak karşımıza çıkıyor. Peki, kuru patlıcan dolması nasıl yapılır? İşte 30 Kasım MasterChef 2021 kuru patlıcan dolması, malzemeler, püf noktası…

Yayınlanma Tarihi: 30.11.2021 20:11
Değiştirme Tarihi: 01.12.2021 09:59

MasterChef Türkiye’de bu akşam dokunulmazlık oyunu konsepti dolmalar idi. Yapılan beş dolmadan biri de kuru patlıcan dolması. Güneydoğu Anadolu’da sık rastlanılan kuru patlıcan dolması, oyma derdi olmaması nedeniyle zaman kazandıran bir yemek. Peki, kuru patlıcan dolması nasıl yapılır, hangi malzemeler gerekli? Kuru patlıcan dolması tarifi, malzeme listesi ve püf noktası haberimizde.

KURU PATLICAN DOLMA TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

1. Patlıcan kurusu

İç harcı için malzemeler

2. Kuzu kaburga kıyma

3. Baldo pirinç

4. Sumak

5. Kırmızı toz biber

6. Beyaz soğan

7. Ayçiçek yağı

8. Nar ekşisi

9. Sarımsak

10. Maydanoz

11. Domates salca

12. Biber salça

13. Acı biber salca

14. Kuru nane

15. Tuz

16. Karabiber

Suyu için malzemeler

1. Domates salca

2. Tuz

3. Karabiber

4. Kırmızı toz biber

5. Nane

6. Sumak

Özerine sosu için malzemeler ( son 5 dakikada)

1. Biber salca

2. Ayçiçek yağı

3. Sarımsak

4. Limon

5. Sumak

6. Kuru nane

7. Tuz

KURU PATLICAN DOLMASI NASIL YAPILIR?

1. Kuru patlıcanlarınızı ipten çıkartıp suda nazikçe yıkayınız, sonrasında sirkeli suda 10- 15 dakika bekletin.

2. Sirkeli suyu süzdükten sonra soğuk su koyduğunuz tencereyi ocağa alın ve patlıcanları o şekilde haşlamaya başlayın. Kaynar su kullanmayınız,

3. 10 dakika boyunca haşlamaya bırakın.

4. Pirinçleri yıkayıp su içinde bekletin, soğanları küçük küpler halinde doğrayın.

5. Bir kap içinde kıymayı, doğranmış soğanları, 23 yemek kaşığı nar ekşisini, 1 yemek kaşığı domates salçasını, tuz, karabiber, nane ve suyunu süzdüğünüz pirinçleri ekleyiniz ve bir kaşık yardımı ile karıştırınız.

6. Süresi dolan patlıcanların suyunu süzün ve soğuk su ile şoklayın ve soğuk su içinde bir süre bırakın.

7. Bu arada sosunu hazırlamaya başlayabilirsiniz. Ocağa aldığınız bir sos tenceresine 2 yemek kaşığı zeytinyağını ekleyin ve 1 yemek kaşığı biber veya domates salçasını kavurun. 2 su bardağı suyu ekleyin. 1 yemek kaşığı sumak ve 1 çay kaşığı tuzu da ekleyin. Kaynamaya bırakın

8. Patlıcanların suyunu süzün ve içlerini doldurmaya başlayın. Tencereye dizerken bir patlıcanın ağız kısmına diğer patlıcanın dip kısmı denk gelecek şekilde dizin. Yani ağız kısımlarının kapalı olması sağlanacak.

9. Tencereye dizdiğiniz patlıcanların üzerine pişerken kalkıp açılmaması için bir tabak koyun ve kaynatmış olduğunuz sosu patlıcanların üzerine yavaşça dökün.

10. İlk 5 dakika altını orta ateşte sonraki 40 dakika kısık ateşte pişirin.

11. Altını kapattıktan sonra vaktiniz var ise 1520 dakika daha bekletin. Sonrasında servis edin.

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?