30 Kasım MasterChef 2021 bıldırcın dolması tarifi, gerekli malzemeler ve püf noktası

Bıldırcın dolması nasıl yapılır merak ediliyor. MasterChef Türkiye'de bu akşam dolmalar gecesi vardı. Beş çeşit dolmadan biri olan bıldırcın dolması, Osmanlı mutfağından günümüze kadar gelmiş. Peki, bıldırcın dolması nasıl yapılır? Bıldırcın dolması malzemeleri nelerdir? İşte 30 Kasım MasterChef 2021 bıldırcın dolması tarifi, gerekli malzemeler ve püf noktası...

Yayınlanma Tarihi: 30.11.2021 21:20
Değiştirme Tarihi: 30.11.2021 21:20
30 Kasım MasterChef 2021 bıldırcın dolması tarifi, gerekli malzemeler ve püf noktası

Bıldırcın dolması ülkemizde çok nadir olarak bilinen bir yemektir. Osmanlı döneminde av hayvanlarından biri olan bıldırcın ile yapılan yemeklerden biri de bıldırcın dolması idi. Bu akşam MasterChef Türkiye'de bıldırcın dolması istenince tarifi araştırılmaya bıldırcın dolması nasıl yapılır? başlandı. Bıldırcın dolması tarifi, gerekli malzemeler ve püf noktası haberimizde.

BILDIRCIN DOLMASI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

5 orta boy bıldırcın

5 çorba kaşığı tereyağı

1 büyük soğan

1 tatlı kaşığı tuz

1 bardak pirinç

1 çorba kaşığı kuş üzümü

1 tatlı kaşığı tarçın

1 tatlı kaşığı karabiber

2 bardak su

1 çorba kaşığı dolmalık fıstık

OSMANLI SARAY MUTFAĞINDAN BILDIRCIN DOLMASI HAZIRLANIŞ TARİFİ

Öncelikle fırınımızı orta derecelerde ısıtıyoruz.

Bıldırcınlar temizlenmemişse öncelikle bıldırcınların tüylerini temizleyip yıkıyoruz.

Ayıklanmış pirinçleri tuzlu suda bir müddet bekletiyoruz.

Bir adet büyük boy soğanı yemeğe koyacakmış gibi doğruyoruz.

Daha sonra kuş üzümlerini de tıpkı pirinçler gibi ılık suya koyuyoruz.

Daha sonra orta boy bir tavaya 2 çorba kaşığı tereyağı koyuyoruz ve eritiyoruz.

Daha sonra bıldırcınları tavaya koyuyoruz bir kaç dakika kızartıyoruz.

Daha sonra bıldırcınları servis tabaklarına yerleştiriyoruz.

Daha sonra kalan 3 çorba kaşığı tereyağını bir tavada eritiyoruz.

Daha sonra yemeklik doğradığımız soğanları da tavada erimiş olan yağa ilave ediyor ve kavuruyoruz.

Daha sonra soğanlar kızarmaya başladığında suda beklettiğimiz pirinçleri ve yine suda bekleyen kuş üzümlerini, tuzu, biberi, tarçını ve dolmalık fıstıkları tavaya ilave ediyoruz.

Tavada ki malzemeleri iyice karıştırarak yaklaşık beş dakika kavuruyoruz.

Daha sonra 2 bardak su ilave ederek karışımı pişiriyoruz. Karışımı pişirdikten sonra 20 dakika dinlendiriyoruz.

Dinlendirdikten sonra daha önce kızarttığımız bıldırcınlara çorba kaşığı yardımıyla dolma içini dolduruyoruz.

Daha sonra doldurulmuş bıldırcınları cam bir kaba yerleştirerek fırına yerleştiriyoruz ve 2 bardak su ekleyerek fırınımıza atıyoruz.

Yaklaşık 30 dakika pişirdikten sonra yemeğimizi fırından çıkarıyoruz.

Bıldırcın dolmamız hazır sıcak şekilde servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?