28 Kasım MasterChef 2021 Danilo Şef’in Tris Di Primi tarifi, malzemeleri ve püf noktası

Tris Di Primi tarifi, nasıl yapılır sorusunun yanıtı MasterChef izleyicileri tarafından merak konusu oldu. Her bölümüyle farklı yemek tariflerinin yer aldığı MasterChef Türkiye’de bu akşam Danilo Şef’in eleme gecesine özel yemeği Tris Di Primi damgasını vurdu. Özel ve teknik bir yemek olan bu tarifi, evlerinde denemek isteyen vatandaşlar malzemelerini ve yapılışını araştırıyor. Peki, Tris Di Primi nasıl yapılır? İşte 28 Kasım MasterChef 2021 Danilo Şef’in Tris Di Primi tarifi, malzemeleri ve püf noktası.

Yayınlanma Tarihi: 28.11.2021 22:45
Değiştirme Tarihi: 28.11.2021 23:19

Tris Di Primi tarifi, MasterChef izleyicileri tarafından sorgulanmaya başladı. Danilo Şef’in özel tarifi olan Tris Di Primi, oldukça teknik ve yapılışı meşakkatli yemekler arasında yer alıyor. Sofralarında bu eşsiz lezzeti sevdiklerine sunmak isteyen birçok kişi ise, Tris Di Primi tarifi, malzemeleri ve yapılışını merak ediyor. Peki, Tris Di Primi nasıl yapılır? İşte 28 Kasım MasterChef 2021 Danilo Şef’in Tris Di Primi tarifi, malzemeleri ve püf noktası.

TRİS Dİ PRİMİ MALZEMELERİ

Ravioli Hamuru İçin Malzemeler

1. Semolina 100gr

2. Un 100gr

3. Yumurta sarısı 120gr

Osso Buco Dolgu İçin Malzemeler

1. Osso Buco 1 adet 200gr

2. Soğan 30gr

3. Havuç 15gr

4. Sarımsak 5gr

5. Un 10gr

6. Sap kereviz 15gr

7. Domates 20gr

8. Domates salçası 10gr

9. Defne yaprak 1 adet

10. Zeytinyağı 15gr

11. Taze kekik 3gr

12. Taze biberiye 3gr

13. Frenk soğanı 2gr

Porçini Dolgusu İçin Malzemeler

1. Porçini 30gr

2. Soğan 5gr

3. Sarımsak 2gr

4. Tuz 3gr

5. Karabiber 1gr

6. Limon kabuğu 1gr

Patates & Kale Dolgusu İçin Malzemeler

1. Patates 150gr

2. Kale yeşillik 50gr

3. Soğan 10gr

4. Tereyağı 15gr

5. Tuz 5gr

6. Karabiber 2gr

7. Parmesan 2gr

Adaçayı Tereyağı Sosu için Malzemeler

1. Tereyağı 20gr

2. Taze adaçayı 5gr

TRİS Dİ PRİMİ TARİFİ, NASIL YAPILIR?

Makarna Hamuru:

- Semolina ve un homojen bir şekilde karıştırılır, tezgaha alınır.

- Tezgaha alınan un karışımının ortasında bir boşluk yapılır, yumurta eklenir.

- Yapılan boşluk bozulmadan çatal yardımı ile yumurta yavaş yavaş yedirilir, elle yoğrulacak kıvama gelince 5 dakika daha yoğrulur.

- Hamur top haline getirilir, strece sarılır ve en az 20 dakika dinlendirmeye alınır.

Osso Buco Dolgusu:

- Soğan, havuç, kereviz sapı ve sarımsak kabaca doğranır ve bir kaba alınır.

- Osso buco eti unlanır, önceden ocakta ısıtılmış düdüklü tencerede az yağ ile iyice mühürlenir.

- Osso buco eti kenara alınır, ocağın altı en kısık seviyeye getirilir ve önceden doğranan sebzeler ve defne yaprağı, taze kekik, taze biberiye aynı tencerede yumuşayana kadar kavrulur.

- Salça eklenir, 2 dakika daha kavrulur. Sonra domates eklenir, 2 dakika daha kavrulduktan sonra önceden mühürlediğimiz osso buco tencereye alınır.

- Üzeri geçinceye kadar su eklenir, düdüklü tencerenin kapağı kapatılır ve 30 dakika pişirilir.

- Pişen osso buco tencereden alınır, başka bir sos tavasına tencerenin içinde kalan su süzülür ve orta ateşte sıvının üçte biri kalacak kadar çektirilir. Bu sıvı ileride raviolinin üzerine dökülecek sos olarak kullanılmak üzere kenara alınır.

Porçini Dolgusu:

- Eğer donuk kullanılıyorsa porçini çözdürmeye alınır, fazla suyundan sıkılarak ve kağıt havluya bastırılarak arındırılır.

- Soğan ve sarımsak çok küçük doğranır, tavada orta ısıda yumuşayıncaya kadar kavrulur.

- Porçini mantarı da soğan ve sarımsak gibi küçük küçük doğranır, kavrulmakta olan soğan ve sarımsağın içine eklenir.

- Tuz ve karabiber eklenir, ocağın altı yüksek ısıya alınır ve porçini mantarı renk alana kadar güzelce kavrulur.

- Karışım ocaktan alındıktan sonra içine ince rendelenmiş limon kabuğu eklenir ve soğumaya alınır.

Patates-Kale Dolgusu:

- Patates alüminyum folyoya sarılır, 160° fırında bir bıçak içine rahatça girene kadar (yaklaşık 45 dakika) pişirilir.

- Patatesin kabuğu soyulur ve halen sıcakken tereyağı eklenerek püre haline getirilir.

- Soğanlar çok küçük doğranır, düşük ateşte yanan ocakta yumuşayana kadar kavrulur.

- Yine çok ince doğranmış kale soğanların içine eklenir ve yumuşayıncaya kadar yaklaşık 5 dakika pişirilir.

- Karışım patates püresine eklenir, homojen olana kadar karıştırılır ve kenara alınır.

Adaçayı-Tereyağı sosu:

- Ravioli servis edilmeden hemen önce hazırlanmalıdır.

- Ravioli kaynar suya atıldıktan bir dakika sonra bir tavaya tereyağı eklenir, hafif yanana kadar orta ateşte karıştırılır.

- Adaçayı eklenir, 10 saniye kadar kavrulduktan sonra haşlanmakta olan ravioli suyundan tavaya alınır ve bir çırpma teli yardımıyla homojen olana kadar karıştırılır.

- İsteğe göre tuz, karabiber eklenir. Fazla bekletilmeden servis edilir.

Domates Sos:

- Domatesler yıkanır, soyulmadan doğranır.

- Orta ateşte zeytinyağı ile iyice yumuşayana kadar kavrulur. Tuz eklenir.

- Pişmiş sos ince süzgeçten geçirilir, servis için kenara alınır.

Ravioli Yapımı:

- Makarna hamuru ince bir şekilde açılır, lazanya gibi kesilir.

- Kullandığımız kalıp unlanır, açtığımız makarna hamuru kalıba alınır.

- İki adet osso buco, iki adet porçini, iki adet patates - kale yan yana doldurulur.

- Aynı boyutlarda bir makarna hamuru daha açılır, kalıpta bulunan makarna hamurunun üzerine serilir ve bir merdane yardımıyla baskı yapılarak yapıştırılır.

- Önceden unlanmış bir tepsiye alınır, sonra kullanılmak üzere kenara konulur.

Servis:

- Osso buco sosu ve domates sosu ısıtılır, adaçayı - tereyağı sos yapılır.

- Ravioli kaynar suya atılır, 4 dakika haşlandıktan sonra suyu iyice süzdürülür ve tabağa alınır.

- Osso buco dolgusu olan tarafa çektirilmiş et suyu, porçini dolgusu olan tarafa domates sos, patates - kale dolgusu olan tarafa tereyağı - adaçayı sos dökülür.

- Domates sosun üzerine rende limon kabuğu, osso buco üzerine ince doğranmış frenk soğanı, patates - kale dolgusu olan tarafın üzerine rende parmesan eklenir.

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?