24 Kasım MasterChef 2021 salçalı makarna tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası

Salçalı makarna tarifi, makarna tarifleri için en kolay hazırlanan şeklidir. Kısa sürede hazırlanabilen salçalı makarna, acil durumlarda kurtarıcı yemek olabilir. Peki, salçalı makarna nasıl yapılır? İşte 24 Kasım MasterChef 2021 salçalı makarna tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası…

Yayınlanma Tarihi: 24.11.2021 20:20
Değiştirme Tarihi: 24.11.2021 22:01

MasterChef’te günün menüsünde yer alan salçalı makarna tarifi merak ediliyor. Hazır paket makarna ile kısa sürede yapabileceğiniz bu tarifte evinizde semolina unu ile yapacağınız makarna ile de deneyebilirsiniz. Pratik ve kolay salçalı makarna tarifi, yapılışı için gerekli malzemeleri püf noktası haberimizde.

MAKARNA HAMURU İÇİN MALZEMELER

1. Semolina

2. Yumurta

3. un

DOMATES SOS İÇİN MALZEMELER

1. Zeytinyağı

2. Domates

3. Domates salça

4. Sarımsak

5. Tuz

6. Karabiber

Taze fesleğen (dekor)

SALÇALI MAKARNA NASIL YAPILIR?

Makarnanın hazırlanışı

Un, tuz ve kullanıyorsanız Semolina'yı mutfak robotunun haznesine alarak, üzerine zeytinyağı ve 1 yumurtayı kırarak yaklaşık 25-30 saniye düşük devirde çalıştırın.

Sonra bir yumurta daha ekleyin ve makineyi kesintili olarak (pulse düğmesi kullanarak) 1-2 kez çalıştırıp, sonraki yumurtayı ekleyin ve robotu -hamur iyice karışana kadar- 1-2 dakika daha çalıştırın.

Hamuru top haline getirmek için, mutfak robotundan çıkarıp hafifçe un serptiğiniz tezgâh üzerine alın ve gerekirse biraz daha un veya semolina ilavesi yaparak istenilen kıvama gelene kadar yoğurup, top haline getirin.

Kullanacağınız hamuru, az miktarda un ya da irmik serptiğiniz tezgâh üzerine alıp bir kez daha yoğurun ve üzerinden bir merdaneyle uzunlamasına geçerek biraz inceltin.

Hazırladığınız şeritleri kesmeden önce bir miktar kurumaları için ya bir asma aparatına, ya bir oklavaya, veyahut da plastik bir elbise askısına asarak sallandırın ve hamurun yüzeyi derimsi bir görüntü alana kadar yaklaşık 5-10 dakika kadar bu şekilde kurutun. Siz de bu esnada diğer parçaları yoğurup açmaya devam edin.

Salçalı sos hazırlanması

Makarna suyu kaynatılır içine tuz konulur ardından makarna konulur pişince süzülür. O süzülen sudan biraz ayırılır, sosu için tencere ocağa konulur içine sıvı yağ konulur, biraz ısınınca içine salçalar bir de karabiber eklenir.

İyice karıştırılır, salçanın rengi biraz değişince o süzülen sudan eklenir ve karıştırılır ardından makarna eklenir ve iyice karıştırılır ve ocaktan alınır afiyet olsun.

Semolina unu nedir?

İrmik durum buğdayının öğütülüp elenmesiyle elde edilen bir besin maddesidir. İrmik tanecikleri 125-140 mikrometre büyüklüğünde, sarı renkte, parlak ve köşelidir. Irmik yapımında genellikle sert buğday kullanılır.

Semolina irmik farkı nedir?

Semolina unu bilinen irmik gibi görünmektedir fakat irmikten farklı olarak iki kez öğütülmüş durum buğdayı irmiğinden oluşur.  İtalyan makarnalarında ve pizza hamurlarında da semolina unu kullanılmaktadır.

İlgili Sayfalar: Yemek