24 Kasım MasterChef 2021 kayısı hoşafı tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası

Kayısı hoşafı tarifi, ülkemizin geleneksel lezzetleri arasında yer alır. Özellikle Ramazan aylarında yapılan kayısı hoşafı, serinletmesi yanında sindirim sistemine de faydalıdır. Peki, kayısı hoşafı nasıl yapılır? İşte 24 Kasım MasterChef 2021 kayısı hoşafı tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası…

Yayınlanma Tarihi: 24.11.2021 20:17
Değiştirme Tarihi: 24.11.2021 22:01

Kayısı hoşafı kuru kayısıdan yapılan bir hoşaf çeşididir. Osmanlı zamanında ziyafet sofralarının sonunda tatlı niyetine mutlaka kayısı hoşafı ya da diğer hoşaf çeşitleri verilirdi. Pilav, börek, makarna gibi yemeklerin yanında sunulan kayısı hoşafı hazırlaması kolaydır. Kısa sürede hazırlayabileceğiniz kayısı hoşafı tarifi, püf noktası ve malzeme listesi haberimizde.

KAYISI HOŞAFI TARİFİ MALZEMELERİ

Bir büyük kâse yaprak veya gün kurusu kayısı

Bir buçuk - iki litre su

Bir su bardağı toz şeker (Damak tadına göre değiştirilebilir.)

İstenirse iki adet karanfil

İstenirse bir çubuk tarçın

KAYISI HOŞAFI NASIL YAPILIR?

Önce kayısılar yıkanarak yarım saat kadar yumuşamaları için su içinde bekletilir.

Tekrar yıkanarak süzdürülür.

Daha sonra tencereye bir buçuk - iki litre su ile birlikte yıkanan kayısılar konularak pişirilmeye bırakılır. Kaynayınca ocak kısılır.

Kayısılar yumuşamaya başlayınca şekeri ilave edilip karıştırılır.

Beş - on dakika daha kaynatılıp altı kapatılır.

Karanfil Fazla kaynaması halinde kayısı hoşafını acılaştırma ihtimali vardır. Bu sebeple tarçın ve karanfil istenirse kaynama sonrası ilave edilip beş - on dakika sonra çıkarılabilir.

Kayısı Hoşafı soğutulup kase veya bardaklara konularak sade veya buzlu servis edilir. Üzerine file fındık veya badem serpilebilir.

Şekersiz Kayısı Hoşafı Nasıl Yapılır?

Gün kurusu kayısıların kendi tadı yeterli gelecekse şeker ilave etmeden de yapılabilir. Bir yemek kaşığı şeker de kafi gelebilir. Bununla beraber rafine şekerin yaygınlaşması evvelinde olduğu gibi kayısı hoşafı sulandırılmış pekmez şerbeti ile de hazırlanabilir. Bir diğer usul de kayısı miktarı kadar çekirdeksiz kuru üzüm veya kuş üzümü ilave ederek karışık hoşaf pişirmektir. Şeker seviyesi iyice azaltılıp pişme sonrası iki yemek kaşığı bal ve beş damla limon suyu eklenerek farklı bir aroma elde edilebilir.

PÜF NOKTASI

Karışık Kayısı Hoşafı Kuru üzüm dışında kuru erik, kuru elma gibi farklı meyvelerle değişik lezzetler elde edilebilir.

Kayısı Yıkama Açıkta kurutuldukları için olabilecek toz toprağı gidermek üzere kayısılar evveliyatla yıkanmalıdırlar. Hatta bu yıkama sıcak suda yapılıp süzülür. Sonrasında isteğe göre iki eşit parçaya bölünür veya bütün olarak pişirilir.

 

İlgili Sayfalar: Yemek