23 Kasım MasterChef 2021 Uramaki tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası (California roll, spider roll)

Sushi çeşitlerinden biri olan Uramaki, bir nevi makinin tersten sarılmış halidir. Yani Deniz yosunu sushiyi çevreleyen son katman değil, en içteki katmandır. Deniz yosunu tadını sevmeyenler için denenmesi gereken alternatiflerdendir. Bu çeşide örnek olarak California roll tarifi, gerekli malzemeler haberimizde.

Yayınlanma Tarihi: 23.11.2021 20:15
Değiştirme Tarihi: 24.11.2021 10:22

Uramaki, pirincin dışında, deniz yosununun ise içeride olduğu, tersten sarılmış sushiye denir. Orta boydadır. Uramakinin doğuşunda deniz yosununu saklamak vardır. Bu sushi çeşidine giren ve bilinen örnekler California roll ve spider roll’dür. Uramaki sevenler için işte 23 Kasım MasterChef 2021 Uramaki tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası (California roll, spider roll)...

URAMAKİ – CALIFORNIA ROLL TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Yosun - nori (yenilebilir deniz yosunu)

Sushu pirinci

Avokado

Salatalık

Tobiko (uçan balık yumurtası)

Krem peynir

Sushi pirinci için malzemeler

Pirinç sirkesi

Toz şeker

Tuz

Sushi pirinci (Okomesan)

Sunum

Wasabi

Zencefil turşusu – soya sosu

CALİFORNİA ROLL SUSHİ TARİFİ NASIL YAPILIR?

Olgun durumda olan, yumuşamış avokadoyu ortadan ikiye kesin. Orta kısmında yer alan iri çekirdeği çıkartın. Kabuklarını ince bir şekilde soyduktan sonra uzun ince parçalar halinde dilimleyin.

Bol suda yıkadığınız küçük boy salatalığı, kabuklarını soymadan uzun ince şeritler halinde kesin. Orta, çekirdekli kısımlarını alarak kullanmayın.

Suşiyi rulo yapmak için kullanacağınız bambu matı mutfak tezgahı üzerine açın. Üzerini streç film ile kaplayın. Ardından yarım yaprak noriyi orta kısmına yerleştirin.

Tezu sos denilen; kaynatılmış pirinç sirkesi, toz şeker ve tuz ile harmanladığınız haşlanmış suşi pirincini elinize alın.

Kenar kısımlarında pay bırakacak şekilde yaprak norinin orta kısmına yayın. Sıkıştırılmış yengeç eti surimileri, salatalık parçalarını ve avokado dilimlerini uzunlamasına yerleştirin.

Bambu mat ile sıkıca sararak tüm malzemeyi dışarı çıkarmadan sushiye şekil verin.

Rulo yaptığınız suşinin üzerini uçan balık yumurtasına bulayın. Suşiyi altı eşit parçaya keserek, porsiyonladıktan sonra servis tabağına yerleştirin.

Wasabi, zencefil turşusu ve soya sos eşliğinde bekletmeden servis edin.

İlgili Sayfalar: Yemek