23 Kasım MasterChef 2021 Tuna Maki tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası

Tuna maki tarifi, suşinin bilinen klasik çeşitlerinden biridir. Makizuşi, genellikle yosun yapraklarına (nori) sarılır, ancak nadiren sarım için ince omlet, soya yaprağı, salatalık veya maydanoz da kullanılır. Suşi seviyorsanız Tuna Maki tarifi ile evinizde hazırlayabilirsiniz. İşte 23 Kasım MasterChef 2021 Tuna Maki tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası…

Yayınlanma Tarihi: 23.11.2021 20:12
Değiştirme Tarihi: 24.11.2021 10:05

Sushinin geleneksel hallerinden biri diyebileceğimiz Maki, küçük bir bambu hasır (makisu) yardımı ile yapılan silindirik şekilli suşi’dir. Birçok çeşidi olan bu sushiler, birbirinden içeriğindeki malzeme ile ayrılır. Tuna Maki tarifi de bu sushi çeşidine girer. Denemek isterseniz gerekli malzemeleri ile Tuna Maki tarifi haberimizde.

MAKİ NEDİR?

“Sushi” denildiğinde hemen hepimizin aklında canlanan ilk görüntünün sahibi makidir. Rulo halinde sarılması için bambu hasırının üzerine deniz yosunu serilir. Üzerine pirinç, salatalık, avokado gibi malzemelerle birlikte balık yerleştirilir.

Bu temel sushi çeşidi, kendi içerisinde de farklılaşan bir türdür. En fazla tüketilenleri ise: futomaki, hosomaki, temaki, negitoromaki ve ehomaki şeklinde sayılabilir. Bu sushiler arasındaki fark ise genelde malzeme sayıları ya da sarılış biçimleridir.

Futomaki: 5-6 cm çapında olan bu tür deniz yosunuyla kaplıdır. 2 ya da 3 sebze içerir. Geniş sarılması futomakinin kendine has özelliğidir.

Hosomaki: Tek bir malzeme kullanılır. Futomakiden daha ince sarılmaktadır.

Temaki: Külah biçimi verilerek sarılan bir maki türüdür.

Negitoromaki: Taze soğan ve ince ince doğranmış ton balığı içeren bir maki türüdür.

TUNA MAKİ TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Yosun

Sushi pirinci

Ton balığı

Sushi pirinci için malzemeler

Pirinç sirkesi

Toz şeker

Tuz

Sushi pirinci

Sunum

Wasabi

Zencefil turşusu – soya sosu

Özel ekipman

mandolin, bambu suşi matı

TUNA MAKİ NASIL YAPILIR?

Aşama 1

Büyük kaseyi buzlu su ve limon dilimleri ile doldurun.

Adım 2

Suşi altlığını, çıtaları çapraz olacak şekilde kesme tahtasının üzerine yerleştirin. 1 adet yosunu matın uzun kenarı size en yakın olacak şekilde matın üzerine parlak tarafı alta gelecek şekilde yerleştirin. Ellerinizi limonlu suyla hafifçe nemlendirin, ardından yaklaşık 3/4 fincan pirinci yosunun üzerine eşit bir tabaka halinde yayın ve karşınızdaki uzun uçta 1/2 inçlik kenarlık bırakın.

Aşama 3

1/2 çay kaşığı wasabi macunu, size en yakın taraftan yaklaşık 1 inç uzakta, pirinç boyunca ince yatay bir çizgide fırçalayın. Ton balığı şeritlerinin yaklaşık 1/8'ini yatay bir çizgide wasabi çizgisinin üzerine yerleştirin, ton balığını bir yandan diğer yana sığacak şekilde gerektiği gibi kesin.

4. Adım

Size en yakın kenardan başlayarak, matı başparmaklarınızla kaldırın, dolguyu parmaklarınızla yerinde tutun ve matı pirincin üst ve alt kenarları buluşacak şekilde dolgunun üzerine katlayın. Rulo boyunca nazikçe ama sıkıca sıkın ve sıkmak için matın üst kenarını kendinizden uzağa doğru çekin. Matı açın ve kütüğü 1/4 tur ileri doğru yuvarlayın, ardından matı tekrar katlayın ve yosun kenarını kapatmak için hafifçe ama sıkıca sıkın. Kalan ruloları oluşturmak için tekrarlayın.

Adım 5

1 ruloyu, dikiş tarafı aşağı gelecek şekilde kesme tahtasına aktarın. Keskin bıçağı limonlu suya batırın, fazlalığı silkeleyin. Rulo şeklinde dilimleyin, ardından her bir yarıyı 3 parçaya bölün. Kalan ruloları da aynı şekilde dilimleyin. Kalan wasabi ezmesi, zencefil, daikon, havuç ve soya sosuyla hemen servis yapın.

İlgili Sayfalar: Yemek