23 Kasım MasterChef 2021 Temaki tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası

Temaki, yapılışı en kolay olan bir nevi dürüm suşidir. Külah haline getirilmiş deniz yosununun içinde pirinç ve çeşitli sebzeler yer alır. "Te" Japonca'da el demektir. Temaki suşi yapmak basittir ve alet veya mutfak eşyaları gerektirmez. İşte 23 Kasım MasterChef 2021 Temaki tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası…

Yayınlanma Tarihi: 23.11.2021 20:14
Değiştirme Tarihi: 24.11.2021 10:13

Temaki (el sarması), nori ile sarılmış konik şekillidir. Pilavın üstündeki malzemeler, geniş olan uçtadır. Tipik bir temaki yaklaşık on santimetre uzunluğundadır ve çubuklar ile değil, elle yenir. En iyi lezzet ve şekil için yapılır yapılmaz yenmesi gerekir, çünkü dışarıdaki nori içine konan malzemelerin nemini hızlıca emer ve gevrekliği azaltarak ısırmayı güçleştirir. Bu nedenler, önceden hazırlanmış temaki’ler plastik film ile kaplıdır ve yenmeden hemen önce açılmalıdır. Temaki tarifi, malzeme listesi ve püf noktası…

TEMAKİ MALZEMELERİ

Salatalık

Avokado

Kıvırcık marul

Pirinç

Havuç

Yosun

Sushi pirinci için malzemeler

Pirinç sirkesi

Toz şeker

Tuz

Sushi pirinci (Okomesan)

Sunum

Wasabi

Zencefil turşusu

NASIL YAPILIR?

1 - Ellerinizi iyice kurulayın. Deniz yosununun gevrek ve lezzetli olmasını, ıslak ve yemesi hoş olmayan olmasını istiyorsunuz.

2 - Deniz yosununu (parlak tarafı alta gelecek şekilde) avucunuzun üzerine yerleştirin. Diğer elinizi suyla ıslatın (ıslatmayın) ve deniz yosununun yarısının üzerine ince bir pirinç tabakası koyun.

3 -  Pirinç üzerine biraz susam serpin. Bu isteğe bağlıdır, ancak suşiye biraz daha lezzet katar.

4 - Pirincin ortasına çapraz olarak bir parça sebze koyun. Bu tadı isteğe bağlıdır, ancak avokado, salatalık, yumurta, tofu, takuan (turp turşusu) vb. gibi sebzeleri ve güzellikleri içeren birçok temaki çeşidi vardır.

6 - Elinizi bükerek temaki'yi yuvarlayın, böylece kendi üzerine katlanmaya başlar. Ucu sıkıştırın ve bir koni şeklinde yuvarlayarak bitirin. Külahı bir arada tutmak için bir tane pirinç alın ve köşeye sıkıştırın. Bu, nori'yi yerinde tutarak ucu aşağıya yapıştıracaktır. İşte bu kadar! Afiyet olsun…

İPUÇLARI

Dilerseniz normal maki sushi roll şeklinde sarabilirsiniz; koni şeklinde olması gerekmez.

Nemi emdiğinde nori yumuşak ve sert hale geldiğinden temaki suşiyi hazırlanır hazırlanmaz yiyin. Deniz yosunu ne kadar gevrekse o kadar iyidir.

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?