2 Aralık MasterChef 2021 öksüz helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası

Öksüz helvası, Alanya yöresine ait sıra dışı bir tatlıdır. Öksüz helvası, yörede devam eden bir helva geleneğini başlatmış ve oyun sonunda ceza alan kişi, bir sonrasında helvayı yapmak zorunda kalır. Hikayesiyle hüzünlendiren fakat tadı ile kendine hayran bırakan öksüz helvası tarifi merak ediliyor. Peki, öksüz helvası nasıl yapılır? İşte MasterChef öksüz helvası tarifi, öksüz helvası hikayesi…

Yayınlanma Tarihi: 02.12.2021 20:35
Değiştirme Tarihi: 02.12.2021 21:22

Alanya’nın yöresel tatlarından biri olan öksüz helvası, MasterChef’te bu akşam yapılan yemeklerden birisi. Yörede geleneksel bir oyun haline getirilen öksüz helvası tarifinin acıklı bir hikayesi de vardır. Pekmezle yapılan helvanın orta kısmına konulan kızgın tereyağı ile yeniliyor. Pratik bir tarifi olan öksüz helvasının evinizde kolayca yapabilirsiniz. İşte 2 Aralık MasterChef 2021 öksüz helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası…

ÖKSÜZ HELVASI TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

2 su bardağı üzüm pekmezi

2 su bardağı su

4 yemek kaşığı tereyağı

3 su bardağı un

Üzerine

200 gr tereyağı

ÖKSÜZ HELVASI NASIL YAPILIR?

Üzüm pekmezi ve su, helva yapılacak tencerede kaynatılır. Elde edilen karışımdan bir su bardağı ayrılır ve kalan pekmezli suya yavaş yavaş un eklenerek sürekli karıştırılır. Hamur elde edilir.

Elde edilen hamura ayrılan sudan azar azar dökerek hamur pişirilir. Bu işlem, su bitene kadar 5-6 kez devam etmelidir.

Su bittikten sonra 4 yemek kaşığı tereyağından alınır ve hamura eklenerek karıştırılır. Bu işlem 8 kez tekrar etmelidir. Elde edilen helvanın pişirme işlemi devam eder.

Kıvamını anlamak İçin hamura kaşığı hızlıca vurunca hamur kesiliyorsa helva pişmiş demektir.

Pişen helva yuvarlak tepsiye alınır. Orta kısmına, havuz formu verilir. Kızartılan tereyağı servisten hemen önce dökülür.

ÖKSÜZ HELVASI HİKAYESİ

İlçede kulaktan kulağa anlatılan hikayeye göre yoksul bir ana oğul, neredeyse her gün yan evlerinde yaşayan varlıklı ailenin mutfağından gelen helva kokuları arasında yaşarmış. O zamanlar şeker pahalı bir ürün olduğundan zenginlik simgesi olarak görülür ve yoksul ailelerin evlerinde olmazmış. Yoksul ailenin oğlu da her gün annesinden helva istemeye başlar olmuş. Bunun üzerine anne, o an evinde olan pekmezi sulandırmış, unla karıştırıp bir helva yapmış. Tadı güzel olmuş olmasına ama oğlu helvayı görünce hemen "Bu helva neden kara, komşunun helvası beyaz" demiş, annesi de "Bu öksüz helvası da ondan" demiş ve o gün bugündür pekmezle hazırlanan bu helva öksüz helvası ismiyle anılır olmuş.

ÖKSÜZ HELVASINA ÖKÜZ HELVASI DENMESİNİN NEDENİ

Pekmezle hazırlanan öksüz helvası, sadece rengiyle değil sunumuyla da dikkat çekiyor gördüğünüz gibi. İşte bu sunumu nedeniyle de oldukça eğlenceli bi geleneğe önderlik ediyor. Eve misafir geldiğinde, ev sahibi hemen bir öksüz helvası hazırlıyor. Hazırlanan bu öksüz helvası servis tabağına yerleştirildikten sonra ortasına bir de havuz açılıyor ve bu havuz kızdırılmış tereyağı ile dolduruluyor.

Herkes aynı servis tabağından birer birer lokmalarını almaya, ortadaki havuzda yer alan tereyağına batırıp yemeye başlıyor. İşte ortadaki bu havuzu yıkan ilk kişiye "öküz" deniyor, ceza veriliyor. Öksüz helvasına "öküz helvası" denmesinin nedenlerinden birinin de bu olduğu söyleniyor.

Cezalı, bir sonraki buluşma günü hem oradaki herkesi evinde ağırlıyor hem de öksüz helvasını hazırlamaktan sorumlu oluyor. Bu sayede bu eğlenceli gelenek eş dost arasında yıllar yılı sürdürülebiliyor.

 

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?