2 Aralık MasterChef 2021 Alanya Gülüklü (Hülüklü) çorbası tarifi, malzemeler, püf noktası

Hülüklü Gülüklü çorbası nasıl yapılır merak ediliyor. Alanya’nın yöresel yemeklerinden biri olan Hülüklü çorbası, izleyicilerin dikkatini çekti. Gülüklü çorbası nasıl yapılır, gülüklü çorbası malzemeleri nelerdir araştırılıyor. İşte 2 Aralık MasterChef 2021 Alanya Gülüklü (Hülüklü) çorbası tarifi, malzemeler, püf noktası…

Yayınlanma Tarihi: 02.12.2021 20:29
Değiştirme Tarihi: 02.12.2021 21:41

MasterChef Türkiye’de bu akşam Alanya’nın yöresel yemekleri yapıldı. Bu yemeklerden biri olan Hülüklü – Gülüklü çorbası, özel günlerde işkembeden yapılan çorba, coğrafi işaret almıştır. Peki, Hülüklü çorbası nasıl yapılır? Gülüklü çorbası malzemeleri nelerdir? İşte Alanya’nın yöresel yemeklerinden Hülüklü – Gülüklü çorbası tarifi…

HÜLÜKLÜ GÜLÜKLÜ ÇORBASI NEDİR?

Düğün, mevlit, cenaze gibi insanların bir araya toplandığı günlerde yapılan veya ev halkının önem verdiği misafirlerine özel olarak hazırladığı Gülüklü (Hülüklü) Çorba, Alanya’nın en önemli çorbasıdır. Geçmişte düğün yemeği olarak servis edildiği için ‘’Düğün Çorbası’’ olarak da bilinmektedir. Günümüzde ise sadece özel günlerde değil, Alanyalıların günlük yaşamlarında da sıkça tüketilmektedir. Bu sebeple ilçenin en sevilen çorbası olduğu da söylenebilir.

Gülüklü (Hülüklü) Çorba, 2019 yılında, Alanya Belediyesi tarafından "Alanya Gülüklü (Hülüklü) Çorba" adıyla "Coğrafi İşaretli Ürün" olarak tescil ettirilmiştir.

GÜLÜKLÜ (HÜLÜKLÜ) ÇORBA (DÜĞÜN ÇORBASI) MALZEMELERİ NELERDİR?

•1,5 kg keçi veya dana işkembesi

•6 su bardağı su (kemik suyu da kullanılabilir)

•1 su bardağı pirinç

•1 su bardağı haşlanmış nohut

•4 yemek kaşığı domates salçası

•4 adet orta boy domates

•4 yemek kaşığı tereyağı

•2 yemek kaşığı sıvı yağ

•1 yemek kaşığı kırmızıbiber

•1 tatlı kaşığı tuz

•1 yemek kaşığı kuru nane

•2 limon

Gülük (Hülük) Malzemeleri

•200 gr kıyma (yağsız, iki defa çekilmiş)

•1 tatlı kaşığı karabiber

•1 tatlı kaşığı tuz

İşkembenin Temizleme Aşamasında Kullanılacak Malzemeler

•2 adet orta boy soğan

•2 adet orta boy limon

•4 yemek kaşığı tuz

İşkembenin Haşlanması Sırasında Kullanılacak Malzemeler

•2 adet orta boy domates

•2 adet orta boy soğan

GÜLÜKLÜ (HÜLÜKLÜ) ÇORBA (DÜĞÜN ÇORBASI) NASIL YAPILIR?

Ön Hazırlık

1. Çorba için kullanılacak pirinci, tuzlu ılık suda (1 yemek kaşığı tuz) ıslatınız.

2. Çorbada kullanılacak olan 1 su bardağı nohutu bir gece önceden ıslatınız ve çorbanın yapılacağı gün kullanmak üzere haşlayınız.

Çorbayı Hazırlama

1. Kasaptan ilk temizliği yapılmış olarak aldığınız işkembeyi; kabuğunu soyarak büyük parçalara ayırdığınız soğan, dilimlenmiş kabuklu limon ve tuz ile kokusu gidene kadar ovaladıktan sonra (Ovalama işlemi 10 - 15 dk. yeterli olacaktır.) soğan ve limon parçalarını içinden çıkararak bol su ile yıkayınız.

2. Yıkadığınız işkembeler haşlanırken oluşan köpüğü alınız. Haşlanmaya devam eden işkembeye bütün olarak kabuğu soyulmuş 2 soğan ve 2 domatesi (Domateslere bıçak yardımı ile + işareti yapılmalıdır.) ekleyiniz.

3. Haşlanan işkembeleri ince ince kıyınız.

4. Gülük (hülük) yapılacak kıymayı karabiber ve tuz ile yoğurduktan sonra nohut büyüklüğünden biraz büyük olacak parçalar halinde yuvarlayınız.

5. Tencereye sıvı yağı ve tereyağını koyarak eritiniz; hazırladığınız gülükleri kızartınız.

6. Kızartılan gülüklerin içine rendelenmiş domates ekleyip bir süre kavurunuz; daha sonra salça ve kırmızıbiber de ekleyerek kavurma işlemine devam ediniz.

7. Kavrulan karışıma su ve tuz ekleyiniz; çorba karışımı kaynayınca üzerine ince ince kıyılan işkembeleri ve haşlanmış nohutları ekleyiniz.

8. Birkaç dakika kaynadıktan sonra limon suyu eklediğiniz çorbaya son olarak ıslatılmış ve süzülmüş pirinçleri ekleyiniz. Pirinçler yumuşadıktan sonra çorba kıvamını almış demektir.

9. Tencerenin altını kapatarak nane ekleyiniz; çorba servise hazırdır.

Notlar

1. Eğer çorba çok koyu kıvamda ise tercihen bir miktar kemik suyu veya su eklenebilir.

2. Ön hazırlık olarak pirinçlerin ıslatılmasında tuz kullanılmasının sebebi, pirinçlerin diri kalmasını sağlamaktır.

3. Ayrıca, çorba yapımında pirinçler eklendikten sonra pirinçlerin lapa olmaması için tencerenin kapağı kesinlikle kapatılmamalıdır. 

 

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?