19 Aralık MasterChef 2021 Danilo Şefin Tournedos Rossini tarifi, malzemeleri ve püf noktası

Tournedos Rossini tarifi, MasterChef izleyicileri tarafından merak konusu oldu. Danilo Şefin özel tarifi olan Tournedos Rossini’yi mutfaklarında ilk kez yapmayı deneyecek olan vatandaşlar, tarifi ve malzemelerini internet üzerinden araştırıyor. Peki, Tournedos Rossini nasıl yapılır? İşte Danilo Şefin Tournedos Rossini tarifi, malzemeleri ve püf noktası.

Yayınlanma Tarihi: 19.12.2021 22:40
Değiştirme Tarihi: 19.12.2021 22:40
19 Aralık MasterChef 2021 Danilo Şefin Tournedos Rossini tarifi, malzemeleri ve püf noktası

Tournedos Rossini nasıl yapılır sorusunun yanıtı binlerce izleyici tarafından sorgulanmaya başladı. Danilo Şefin özel tarifleri arasında yer alan Tournedos Rossini, oldukça teknik ve yapımı zor bir yemektir. Bu yemeği sofralarında misafirlerine sunmak isteyen kişiler, Tournedos Rossini’nin detaylı tarifini ve malzeme listesini merak ediyor. Peki, Tournedos Rossini nasıl yapılır? İşte Danilo Şefin Tournedos Rossini tarifi, malzemeleri ve püf noktası.

TOURNEDOS ROSSİNİ MALZEMELERİ

1. Bütün dana bonfile kol

2. Foıe gras

3. Taze biberiye

4. Taze kekik

5. Zeytinyağı

6. Maldon tuz

7. Karabiber

8. Semolina (panelemek için)

Demı glace sos için malzemeler

1. Ilıklı dana kemik

2. Domates salca

3. Nişasta

4. Kuru soğan

5. Havuç

6. Sarımsak

7. Sap kereviz

8. Kuru kızılcık

9. Kırmızı üzüm suyu (fermente)

10. Tereyağı

11. Defne yaprağı

Patates için malzemeler

1. Patates

2. Sade yağ

3. Tuz

4. Ördek yağı (foıe gras)

5. Trüf mantarı yağı

Garnitür için malzemeler

1. Taze trüf mantarı

2. Baby pazı yaprakları

3. Tereyağı

Tost ekmek için malzemeler

1. Un

2. Tuz

3. Toz şeker

4. Kuru maya

TOURNEDOS ROSSİNİ TARİFİ, NASIL YAPILIR?

PATATES GARNİ YAPILIŞI: 

Patatesleri temizleyerek yuvarlak forma girecek şekilde keserek şekillendirin. Biraz tuzla marine ederek sade yağ, ördek yağı ve çok az miktarda trüf yağı ilave ederek fırında 200 derecede yaklaşık 40 dk. Pişirin. Patateslerin tamamen yağın içinde kalmasına dikkat edin.

TOST EKMEK YAPILIŞI:

Kuru Maya ve şekeri suyla açarak aktif hale getirin ardından un ilave ederek 5 dk. Yoğurun ve tuzunu ilave edin. 5 dk. Daha yoğurun tost kalıbına alın ve ağzını kapatarak mayalandırın. Mayalanma işleminin ardından 200 derecelik fırında 35 dk. Pişirin. Sonrasında dilimleyerek yuvarlak forma ile keserek şekillendirin, tereyağı sürerek kızartın.

DEMİ GLACE YAPILIŞI:

1O cm uzunluğunda kesilmiş ilikli kemikler 200 derecelik fırında renk alana kadar kızartın. Diğer taraftan kuru kızılcık ve bütün sebzeleri brunuaz şeklinde doğrayarak küçük bir tencerede karamelize olana kadar soteleyin. Ardından salçasını verip 5 dk. Soteleyin. Fermente üzüm suyu ve 500 ml su ilave ederek pişirin. Daha sonra fırınlanmış ilikli kemikleri ilave ederek pişirin ilikler eriyip sos olduğunda süzerek tekrar ocakta sosu çektirin, son olarak tatlandırarak tereyağı ile bağlayıp sonlandırın.

BONFİLE VE FOİE GRAS HAZIRLIĞI:

Bonfilenin dış kısmını temizleyerek 200 gr şeklinde porsiyonlayın ve iple orta kısmından bağlayın. Foie gras dilimlerken bıçağı sıcak suya batırarak dilimleyin. Foie gras semolina ile paneleyerek kızgın tavada pişirin, dikkat edin uzun süre tavada bırakmayın çünkü foie gras tamamen yağa dönüşebilir. Tuz ve karabiberle sezone olmuş bonfileyi döküm tavada taze baharatlarla ve tereyağı ile birlikte istenilen dereceye gelene kadar pişirin.

TABAKLAMASININ YAPILIŞI:

Kızarmış tost ekmeğini tabağın ortasına koyun, üzerine baby pazıları tereyağında soteleyerek ilave edin. Üzerine bonfileyi yerleştirin, bonfilenin üzerine foie gras ve dilim trüf mantarı yerleştirin. Bonfilenin hemen yanına ördek yağında pişirdiğimiz patatesleri yerleştirin ve son olarak demi glace sosunu etin hemen yanına 2 kaşık kadar döküp tamamlayın.

İlgili Sayfalar: Yemek
Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Churros nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak 2022 MasterChef churros tarifi, malzemeler ve püf noktası!Zarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıZarzuela nedir, nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef zarzuela tarifi, malzemeleri, püf noktasıAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriAltı ezmeli kebap nasıl yapılır? 14 Ocak MasterChef Gaziantep altı ezmeli kebap tarifi, malzemeleriKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktasıKırlangıç balığı nasıl temizlenir? Kırlangıç balığı nasıl pişirilir? Kırlangıç balığı faydaları, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Mehmet Şefin Yüzgeç külü kırlangıç yanağı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktasıPomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?Pomelo nedir? Pomelo meyvesi nerede yetişir? Pomelonun faydaları nelerdir?10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktası10 Ocak MasterChef Pekin ördeği tarifi! Pekin ördeği nasıl yapılır? Pekin ördeği malzemeleri, püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktasıBen Saksı Değilim nasıl yapılır? 9 Ocak 2022 Somer Şefin Ben Saksı Değilim tarifi, malzemeleri ve püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Kırlangıç tartar tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin Tarhanalı kırlangıç balığı çorbası tarifi, malzemeleri, püf noktası6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri6 Ocak MasterChef 2021 Osman Sezener Şefin kum midyeli ve safranlı kırlangıç Izgara tarifi, malzemeleri5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten közlenmiş biberli sirkeli salata tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kavuk unu helvası tarifi, gerekli malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktası5 Ocak MasterChef 2021 Ömür Akkor Şef’ten kaymaklı kavurmalı bulgur pilavı tarifi, malzemeler, püf noktasıZerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?Zerdeçallı fener balığı tava nasıl yapılır?