16 Kasım MasterChef 2021 Abdigör köfte tarifi, püf noktası ve gerekli malzemeler

Abdigör köftesi tarifi, çok eskilere dayanan yöresel bir lezzetimiz. Osmanlı Türk mutfağında yer alan Abdigör köftesi, Ağrı yöresine aittir. Midesindeki rahatsızlık nedeniyle et yemekleri yiyemeyen Doğubayazıt Sancak Beyi Çolak Abdi Paşa için yapıldı. İşte 16 Kasım MasterChef 2021 Abdigör köfte tarifi, püf noktası ve gerekli malzemeler…

Yayınlanma Tarihi: 16.11.2021 20:52
Değiştirme Tarihi: 17.11.2021 09:58

Yöresel yemeklerimiz arasında yer alan Abdigör köfte tarifi, 400 yıl öncesine kadar uzanır. Ağrı'da İshak Paşa Sarayı'nı yaptıran İshak Paşa'nın babası Çolak Abdi Paşa için pişirilen ''Abdigör Köftesi'' Anadolu'nun en eski diyet yemeklerinden biri... Geleneksel Abdigör köfte tarifi, gerekli malzemeler ve püf noktası haberimizde.

ABDİGÖR KÖFTE İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

1 kg dana bonfile

2 adet yumurta

1 adet soğan

2 çorba kaşığı karabiber

2 çay kaşığı kırmızı toz biber

Garnitür için:

2 adet patlıcan

250 gram sivri biber

1 bağ maydanoz

1 kg domates

ABDİGÖR KÖFTE NASIL YAPILIR?

Bonfileler, yöreye ait taş üzerinde tahta tokmakla 25 dakika sinir ve yağları ayrılacak şekilde dövünlür. Ete 2 tatlı kaşığı tuz eklenir. 25 dakika daha dövülür. Dövme işlemi bittikten sonra, macun kıvamına gelen ete, ince kıyılmış soğan, karabiber, toz biber, yumurta ve un eklenip yoğurulur. Diğer tarafta, geniş bir tencereye, yarısını geçecek kadar su konur. 2 tatlı taşığı tuz eklenir. Kaynamaya yakın suya 1 paket toz bulyon atılır. Köftelik malzemeden ceviz büyüklüğünde parçalar koparılıp, ıslak el ile şekil verilir ve suya atılır. Tencerenin kapağı kapatılıp, 20-25 dakika harlı ateşte pişirilir. Köfteler piştikten sonra, suyu süzülür. Köfteler, tereyağında kavrulur. Sunum için servis tabağında pilav havuz şeklinde açılır. Üzerine köfteler bırakılır. Diğer tarafta daha önceden hazırlanıp, kabuğu soyulmuş ve ufak doğranmış 50 gram tereyağında sote edilmiş domates sosu ilave edilir. Garnitürle süsleyerek servis yapılır.

ABDİGÖR KÖFTE TARİFİ NASIL BULUNDU?

Bir tür diyet yemeği olan Abdigör köftesinin İshak Paşa'nın 1634-1680 yılları arasında yaşayan ve kör olduğu için 'Kör Abdi' olarak anılan babası Çolak Abdi Paşa'nın midesindeki rahatsızlığın artması nedeniyle sarayın aşçıları tarafından hazırlanıyordu. Kuşaktan kuşağa anlatılan bu diyet yemeği bugün hala yaşıyor. Ancak bu diyet yemeğinin tescil edilmesi, Kör Abdi Paşa sayesinde oldu. İlginçtir ki, Doğubayazıt'ın çok yakınında bulunan yerleşim merkezlerinde bilinmeyen ve yapılmayan Abdigör köftesi, Doğubayazıt'ın geleneksel mutfağıyla özdeşleşti. 17. yüzyılın ikinci yarısından günümüze kadar Doğubayazıt mutfağında pişirilen Abdigör köftesi, şimdilik Anadolu'nun bilinen en eski ve lezzetli diyet yemekleri arasında bulunuyor.

İlgili Sayfalar: Yemek